BORAJET VE SEYAHAT ACENTALARI BULUŞMASINDAN %25 İNDİRİM ÇIKTI

0
239

borajet_türsabBugün Türsab Genel Merkez Konferans salonunda Borajet yetkilileri Türsab evsahipliğinde Türkiye genelindeki acentaların bir kısmı ile buluştu.

Toplantıya birçok şehirden acenta yetkilisi katıldı.

Toplantı Türsab Başkanı Başaran Ulusoy’un açılış konuşması ile başladı. Türkiye’de havacılık sektörünün gelişimi üzerine tarihsel bir yaklaşımda bulundu. Ayrıca Borajet’in hızlı büyümesini ve seyahat acentalarına olan yaklaşımı sebebiyle tebrik etti.

borajet 2016 ilk çeyrekBorajet Genel Müdür Yardımcısı Onur Akgül, Borajet’in son dönemde yapmış olduğu atılımlarla ilgili bilgi verdi. Yaz dönemi ve gelecek yılın planlamaları hakkında açıklamalarda bulundu. Onur beyin konuşmasının ardından Başkan Başaran Ulusoy programının yoğunluğu gereği toplantıdan ayrıldı. Ayrılmadan önce Borajet yetkilileri Başaran beye plaket takdim ettiler.

Türsab Üyelerine %25 indirim

Borajet Genel Müdür Yardımcısı Onur Akgül Türsab üyesi acentalara kişisel kullanımlarında %20 indirim uygulamasını duyurdu. Başkan Başaran Ulusoy şaka yollu müdahale etti ve indirim %25 olarak geçerlilik kazandı.

onur akgülBorajet 2016 yılının ilk çeyreğinde en başarılı sonuçları elde eden bir havayolu. Konma konaklamada %43 büyüdüler, kapasitelerini %44 arttırdılar. Yolcu sayısını %57 arttırdılar, toplam gelirde de %42 lik bir artış elde ettiler.

Bildiğiniz gibi THY yolcu sayısını %10 arttırmış , Pegasus ise %22 arttırmıştı. Türk bayrak taşıyıcıların doluluk oranı düşerken Borajet doluluk oranını ortlamada %5.2 arttırdı.

Sabiha Gökçen uçuşlarını arttıran Borajet , 2015 yılı sonu itibariyle 2014 yılına oranla 2 kat fazla yolcu taşıdı. Sektör ortalamasının çok üzerinde bir artış oranı ile 2015 yılını kapatmıştır.

Borajet toplam operasyonel gelirini %103 arttırmış, bu artışın büyük bir kısmını charter operasyonlar oluşturmaktadır. Uçulan noktaların sayısı arttığından THY’ye verilen uçakların bir kısmı tarifeli uçuşlara çekilmiş, hali hazırda 3 adet uçak THY adına uçuşlar yapmakta.

Pek azımızın bildiği bir şey Borajet Özel jet charterlar da yapmakta. iki adet özel jeti olan havayolu 1 çeyrekte bir tek bu iş kolunda %57 ekside kapattı.

Borajet filosuna yeni uçaklar katılmaya devam ediyor. Filosunda 13 adet embraer bulunan Borajet , 60 uçağa sahip olmayı planlıyor.

İstanbul Sabiha Gökçen ve Adana havalimanlarını base yapan havayolu, Ankara’yı da küçük ölçekli bir hub olarak kullanıyor.

Borajet iç hatlarda Ankara – Sabiha ve Adana uçuşlarına çok güveniyor. Yeni uçuş noktaları arasında İtalya Trieste ve henüz adı paylaşılamayan Balkan şehirleri var.

Borajet uçuşlarında business sınıfta bulunuyor. İç hatlarda 50 tl dış hatlarda 150 tl’ye yolcular biletlerini business sınıfa yükseltebiliyor.

Acentaların konuşmalarından, Borajet hakında memnuniyet verici yaklaşımlar gözlendi. Borajet’in 3 bin civarında kayıtlı acentası var. Marketteki diğer firmaların acenta sayısı 7-8 binden başlıyor.

Borajet’in en büyük fark yarattığı konu dengeli fiyat politikası. Acentalara verilen fiyatlarla web üzerindeki fiyatlara ezdirilmiyor. Acentaların en büyük sorunu web üzerindeki fiyatların acetalara sunulan fiyatların altında olması bildiğiniz gibi.

Türsab yetkilileri kaçak acenta veya usulsüz şifre paylaşımı konusunda hassasiyetlerini dile getirdiler.

Toplantıda tanıtım videoları izlendikten sonra soru ve cevap kısmına geçildi.

Bir kaç soruyu paylaşmak istiyoruz.

Soru ve Cevaplar

 • XML talep eden acentaların ne kadar ödeme yapması gerekiyor? Diğer havayolları depozito olarak yüksek rakamlar telaffuz ediyor.
  • Borajet 30 bin tl karşılığında XML paylaşımı yapıyor, bu miktar depozit olarak değil acentanın kredisi olarak kalıyor ve bilet satışlarından düşülüyor.
 • XML veya Sistem kurulumundan ilave ücret alınıyor mu?
  • Hiç bir ilave ücret istenmiyor.
 • Yolcuların mağduruyeti.
  • Borajet yolcularını mağdur etmeme konusunda iddialı. Otellerde konaklamaları sağlanıyor.
 • 3. havalimanı hakkında planları
  • 3. havalimanının açılması ile beraber Borajet’in yeni üssü yeni havalimanı olacak. Adana ve Sabiha gökçen uçuşları artarak devam edecek.
 • Akıllarda pervaneli uçaklar var, Borajet bu ATR imajını nasıl değiştirecek?
  • Borajet bu konuda basın kanallarını kullanıyor ve daha yoğun bir tanıtım kampanyasına girecek. Uçakları kullananlarında çok artısı oluduğu belli. Ayrıca Borajet bu konuda acentalarında yardımını bekliyor.

 

Okuyucuya Özel Not: Borajet kargo operasyonlarına başlamış, Hava kargo taşımaları konusuna daha sonra değineceğiz