Bölge trafiği ve İstanbul Yeni Havalimanı incelemesi

0
66

Yabancı kaynaktan alıntılanan aşağıdaki yazıda bölgemizdeki transit yolcu trafiği ve İstanbul’un konumu ele alınmış:

 

İstanbul bu yılın ilerleyen günlerinde dünyanın en büyük ve en işlek havaalanını açmaya yönelik çalışmalarını hızlandırırken, Dubai, Abu Dabi ve Doha gibi Körfez’deki havalimanı merkezleri ile de güçlü bir şekilde rekabet ediyor.

ForwardKeys grubu tarafından derlenen 2018’in ilk çeyreğine ait veriler, mevcut İstanbul havalimanı Atatürk Havalimanı transit yolcuların hacminde % 21’lik bir artış gösteriyor.

Dubai ve Doha’da uçak değiştiren yolcuların oranının geçen sene aynı kaldığı ve Abu Dabi’nin% 14 oranında gerilediği görülüyor.

Emirates Havayolunun ana üssü olan Dubai, dört merkez arasındaki transit pazar payının % 40’ını yönetiyor. Doha% 25 ile ikinci, İstanbul % 20 ve Abu Dabi % 15 seviyesinde. Ancak uzmanlar İstanbul’un şu ana kadarki güçlü büyümesini büyük ölçüde, 328 uçağa sahip olan ve geçen yıl 60 milyon yolcu taşıyan Türk Hava Yolları’nın genişlemesinden kaynaklandığını söylüyor.

Türkiye, dünyanın herhangi bir yerine kesintisiz uçuş yapmak için İstanbul’un Afrika, Avrupa ve Asya arasındaki stratejik konumundan istifade ediyor. Havayolu şirketinin 301’i aşkın destinasyonun arasında, İstanbul’dan 3,5 saatlik uçuş mesafesinde ulaşılan 60 başkent bulunmaktadır. Havayolu, yeni havalimanından ötürü gerçekleşecek büyümeyi karşılamak için 30 adet Boeing 787-9 ve 30 Airbus 350-900s siparişi verdi.

Satış Başkan Yardımcısı (Amerika Kıtası, Birleşik Krallık ve İrlanda) Mustafa Doğan Nepali Times’ a yaptığı açıklama da: “İstanbul, üç tarihi uygarlığın kesişme noktasında yer alan, bir hava taşımacılığı kavşağıdır. Pazardaki uzun menzilli uçuşların, Avrupa, Orta Asya, Afrika ve Asya’daki havaalanlarına yolcu bağlantısı sağlayarak, bundan tam anlamıyla yararlanmak istiyoruz. ”dedi.

Mevcut havalimanında tıkanıklığın bir darboğaz olduğunu itiraf eden Doğan , ancak şehrin 37 km kuzeyinde Karadeniz kıyısında yapılan yeni İstanbul havalimanının ilk aşamasının, 29 Ekim’de işletmeye açılmasıyla yılda 90 milyon yolcuya hizmet verilebileceğini söyledi. 35 milyar dolarlık havalimanı, altı pisti ile 2023 yılına kadar tamamlandığında 200 milyon yolcuya hizmet verecek kapasiteye sahip olacak.

İstanbul’da uçuş değiştiren transit yolcuların dökümünde en büyük artışının ABD ve İngiltere ile Rusya’daki havalimanlarına bağlanan yolcular olduğu ve Almanya ile Alt kıtaya giden yolcularda ise daha küçük artışlar olduğunu gösteriyor.

Abu Dabi’den olan transit trafiğin düşüşüşe rağmen, havalimanı, 2019’un sonlarında tamamlanması planlanan, yılda 85 milyon yolcuya hizmet verebilen mega havalimanı ile büyümeyi yeniden kazanmayı umuyor.

Katar’ın, komşuları tarafından engellenmesine rağmen Doha transit trafikte düşüş kaydetmezken, Dubai, Emirates Havayolunun genişlemesi nedeniyle hafif bir büyüme gösterdi.

İçerik:www.nepalitimes.com