Boeing 787 tipi Dreamliner Atatürk Havalimanı'nda

0
137

AHY 1

Boeing 787 tipi Dreamliner  Atatürk Havalimanı’nda

Azerbaycan Havayolları’na ait Boeing 787 tipi Dreamliner (Rüya uçak), Atatürk Havalimanı’na ilk kez teker koydu.

AHY 2

Azerbaycan Havayolları’nın yeni Dreamliner’i Atatürk Havalimanı’nda!

Boeing’in ‘Dünya sivil havacılığında yeni bir kuşak başlattık’ sloganıyla ürettiği Boeing 787 Dreamliner’ın yeni sahiplerinden Azerbaycan Havayolları’nın, Bakü’den İstanbul’a gelen uçağı Atatürk Havalimanı’nda ‘Su Takı’ ile karşılandı.

Dev uçak, saat 10.30’da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali 226 nolu körüğe yanaşarak yolcularını indirdi.

 

Türkiye’ye ilk 787 Dreamliner, Thomson Havayollarının Londra- Dalaman seferi ile 26 Haziran 2013’de gelmişti. Ardından Ürdün ve Katar Havayolları’na ait rüya uçaklar da Atatürk Havalimanı’na iniş yapmıştı

 

Azerbaycan Havayolları’na 23 Aralık 2014 tarihinde katılan 2 rüya uçak, en geniş uçak olması ile biliniyor. 23 sıra koltuğu yer alan Boeing 787 Dreamliner, Atatürk Havalimanı’na 142 yolcusu ile geldi. Uçak, Azerbaycan’a da 102 yolcusu ile dönüş yapacak.

Uçakla Bakü’ye gidecek olan Azeri yolculardan İslamov Kahir “Gideceğimiz uçağı pencereden gördüm. Çok pahalı ve kıymetli bir uçak. İlham Aliev bizim için çok faydalı şeyler yapıyor. Bu da onlardan biri. Çok güzel” dedi.

Öte yandan Azerbaycan Havayolları’na ait uçak, geçtiğimiz hafta da, daha önce de kokpit ekibinin eğitimi için Sabiha Gökçen Havalimanı’na inmişti.

UÇAK HAKKINDA

Gövdesi tamamen kompozit malzemeden üretilen çift koridorlu yeni Boeing modeli 787 Dreamliner’ın motorları da Rolls-Royce. 787 Dreamliner’in, gelişmiş aerodinamik binası ve sahip olduğu yeni teknolojilerin yanı sıra yakıt verimliliği ve düşük bakım maliyetiyle ticari havacılığa yeni bir ebat katacağı belirtiliyordu.

 

 

Kaynak : NTV

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here