Boeing 737 MAX için Üretilen LEAP-1B Motoru, Geniş Kapsamlı Uçuş Testi Programına Başlıyor

0
86
LEAP-1B First Flight - 747-100 Flying Testbed
LEAP-1B First Flight - 747-100 Flying Testbed
LEAP-1B First Flight – 747-100 Flying Testbed

 

Boeing 737 MAX için Üretilen LEAP-1B Motoru, Geniş Kapsamlı Uçuş Testi Programına Başlıyor

 

Boeing’in en yeni tek koridorlu uçağının güç kaynağı, motor sertifikasyonunu 2016’da tamamlama yolunda

 

 

RENTON, Washington, 11 Mayıs 2015 – Boeing [NYSE: BA] ve CFM International, LEAP-1B* motorunun uçuş denemelerinin 29 Nisan’da, California, Victorville’deki GE Havacılık Uçuş Denemesi Operasyonları biriminde yer alan 747 modelinden modifiye edilmiş bir test uçağı üzerinde başladığını duyurdu.

Bu deneme, 2016’daki motor sertifikasyonu ve 2017’de ilk Boeing 737 MAX teslimatı ile sonuçlanacak iki yıllık programın bir sonraki dönüm noktasını oluşturuyor. Beş buçuk saat süren ilk uçuşunda motor, iyi bir performans sergiledi ve farklı yüksekliklerdeki çok sayıdaki aeromekanik test noktalarını başarıyla tamamladı.

CFM International’ın Test Baş Pilotu Steven Crane, “LEAP motoru beni hala etkilemeye devam ediyor. Bu motorlar yeni ürünlerde her zaman rastlamadığımız bir yetkinlik gösteriyor. Havayolu müşterilerimizin bu motordan çok memnun kalacaklarını düşünüyorum” dedi.

737 MAX ailesine özel olarak üretilen LEAP-1B motoru, CFM tarihinin de en kapsamlı yer ve uçuş testi sertifikasyon programının bir parçasını oluşturuyor. İlk LEAP-1B motoru yer testlerine 13 Haziran 2014’te; yani 2011’de programın başlatılmasıyla belirlenen takvimden üç gün önce başladı.

Boeing Ticari Uçaklar, 737 MAX Programı Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Keith Leverkuhn, “Bu önemli dönüm noktası niteliğindeki motor ve bugüne kadarki test sonuçlarına bakarak, LEAP-1B motoruna sahip 737 MAX ile, müşterilerimize tek koridorlu uçak pazarındaki en yakıt etkin, güvenilir ve dayanıklı uçağı sunduğumuza ilişkin güvenimiz devam ediyor. Üretim sürecindeki 737 MAX modeli, bugünün en verimli uçağı Yeni Nesil 737’lerden yüzde 14; servise giren ilk Yeni Nesil 737 uçağından ise yüzde 20 daha fazla yakıt tasarrufu sağlayacak” dedi.

Uçuş testi programı, önümüzdeki birkaç hafta boyunca, motor işlerliği, irtifa marjı, performans, emisyon ve ses dağılımını ölçen kapsamlı bir test takvimine tabi olacak. Süreç içinde aynı zamanda, motorda yer alan, dokuma karbon fiber kompozit fan, TAPS (Twin-Annular, Pre-Mixing Swirler) teknolojisine sahip motorlar, yüksek basınç tribününde bulunan seramik matriks kompozit tabaka ve düşük basın tribününde bulunan titanyum alüminit bıçaklar gibi ileri teknolojilerin de sağlaması yapılacak.

CFM International Başkan Yardımcısı Allen Paxson, “LEAP motoru çok titiz bir yer ve uçuş test programı süresince inanılmaz iyi bir sonuç ortaya koydu. Bugüne kadarki sonuçlar, bu motorun geleceği nokta ile ilgili isteklerimiz ve öngörülerimiz ile aynı doğrultudadır” dedi.

737 MAX, bugüne kadar dünya çapında 57 müşteriden 2.724 sipariş aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here