Birleşik Krallık ile ulaşım durduruldu

0
1563

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Birleşik Krallık’ta yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha bulaşıcı yeni bir türünün ortaya çıktığının açıklanmasının ardından bu ülkeyle hava ve demir yolu ulaşımını en az 24 saat durduracaklarını bildirdi.

De Croo, televizyon programında yaptığı açıklamasında, Birleşik Krallık’tan uçak veya trenle Belçika’ya gelecek kişilere sınırların gece yarısından itibaren geçici olarak kapatılacağını söyledi.

Birleşik Krallık’ın güneyinde görülen ve daha çabuk bulaştığı belirtilen yeni bir virüs hakkında bilimsel istişarelerde bulunmak amacıyla bu kararı aldıklarını ifade eden De Croo, 24 saatlik sürenin uzatılabileceğini kaydetti.

Hollanda da uçuşları durdurmuştu

Hollanda hükümeti de dün gece İngiltere ile uçuşları 1 Ocak’a kadar yasakladığını duyurmuştu.

İsrail’den yasak

İsrail’deki Kovid-19 Kabinesi, İngiltere’de virüsün daha hızlı yayılan yeni türüne rastlanmasının ardından bir dizi yeni önlemler aldı.

Bu önlemler kapsamında İngiltere’nin yanı sıra Danimarka ve Güney Afrika’dan gelecek yabancıların ülkeye girişi yasaklandı. 

Söz konusu ülkelerden dönecek İsraillilerin ise karantina merkezi olarak kullanılan otellerde 10 ila 14 gün konaklamaları ve ülkeye girişte Kovid-19 testi yaptırmaları zorunlu hale getirildi. 

Fransa’da önlem alıyor

Fransa, yeni koronavirüsünün yayılmasını önlemek için bu gece Birleşik Krallık’tan uçuşları ve trenleri askıya alacak.