Bir uçakta virüse yakalanma riski “yıldırım çarpmasıyla aynı kategoride”

0
1435

Geçen hafta, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) yeni bir araştırma yayınladı ve bir uçakta virüse yakalanma riskinin “yıldırım çarpmasıyla aynı kategoride” göründüğünü söyledi.

1,2 milyar yolcu arasında IATA, yalnızca 44 yayınlanmış potansiyel uçak içi aktarım vakası buldu. Bu 44 vakanın çoğu, pandeminin ilk günlerinde maske gerekmediğinde meydana geldi.

IATA Genel Müdürü Alexandre de Juniac, “Hiçbir uçuş risksiz değil. Ancak şu ana kadar yapılan çalışmalar, uçağın içinde corona virüse yakalanma riskiyle  yıldırım çarpma riskinin aynı kategoride olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Hava yolculuğu geçen yıla göre hala yaklaşık yüzde 70 azaldı, ancak bahardan bu yana bir artış var.

Salgının en kötü etkilediği sektörlerden biri olan havayolu taşımacılığı yılın başından inanılmaz derecede zarar etti ve hatta bir kısmı iflas etti.

ABD Savunma Bakanlığı ve United tarafından yapılan bir çalışma, toparlanmaya çalışan havayolu şirketleri için kurtarıcı olabilir. Bu çalışmada, yolcu uçaklarında bulunan modern hava filtreleme sistemleri sayesinde kabinde virüs bulaşma riskinin neredeyse sıfır olduğu belirtiliyor.

ABD Savunma Bakanlığı’nın yaptığı araştırmada,  uçuşlarda yeni tip  corona virüse maruz kalma riski çok düşük olduğu belirtildi. Söz konusu çalışma, pandeminin seyahat üzerindeki ezici etkisinden kurtulmaya çalışan havayolu endüstrisi için hayat kurtarıcı olabilir.

Savunma Bakanlığı’nın United Airlines ile ortaklaşa yürüttüğü çalışma Perşembe günü yayınlandı. United uçağında bir mankenle altı aydan daha fazla bir sürede 300 test yaptılar.

ABD Ulaştırma Komutanlığı, Savunma İleri Araştırma Proje Ajansı (DARPA) ve Hava Hareketlilik Komutanlığı’nın dahil olduğu çalışma kapsamında, tamamen dolu Boeing 777-200 ve 767-300  modeline sahip yolcu uçaklarında virüsün nasıl yayıldığını modellendi.

UÇAK İÇİNDE VİRÜSÜN BULAŞMA RİSKİ YÜZDE 0,0003

Araştırmada, tüm koltuklar dolu olsa bile, yolcuların maske taktığında virüsün bulaş riskinin yüzde 0,0003 olduğu  hesaplandı. Uzmanlar ayrıca maskelerin, komşu koltuklarda bile biri öksürdüğünde enfeksiyona maruz kalma olasılığı değişmediğini öne sürdü.

ZARARLI PARTİKÜLLERİN YÜZDE YÜZE YAKINI 6 DAKİKA İÇİNDE DIŞARI ATILIYOR

United Airlines İletişim Başkanı Josh Earnest, ABC News’e “Bu parçacıkların % 99.99’u uçağın içini altı dakika içinde terk etti. “Uçaktaki hızlı hava sirkülasyonu, aşağı doğru havalandırma ve filtreleme sistemleri sayesinde, bir uçakta bulunmanın en güvenli kapalı kamusal alan olduğunu gösteriyor. ” dedi.

HAVAYOLU ŞİRKETLERİ ÇALIŞMAYI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Amerikan havayolu United Airlines’ın yöneticilerinden Toby Enqvist, “Bu sonuçlar, uçuşunuz tamamen dolu olsa bile, uçakta Corona virüse maruz kalma şansınızın neredeyse yok olduğu anlamına geliyor” dedi.

HAVACILIK ENDÜSTRİSİ MİLYARLARCA DOLAR ZARAR ETTİ

BununLa birlikte corona virüs pandemisinin en sert etkilediği alanlardan bir havacılık endüstrisi oldu. Bu nedenle küresel olarak pek çok havayolu şirketi milyarlarca dolar zarara uğrayarak iflas etti. Salgın nedeniyle sadece ABD’de hava yoluyla yapılan yolculukların sayısı bir yıl öncesine göre yüzde 65 azaldı.