Bilkent Üniversitesi ve HAVELSAN ortak girişimi

0
93

Bilkent Üniversitesi ve HAVELSAN ortak girişimi olarak kurulan Bilkent – HAVELSAN Data Science Laboratory (BiHa Lab), büyük veri, veri bilimi, siber güvenlik, veri analizi ve bilgi güvenliği alanlarında ortak çalışmalara hizmet edecek.

HAVELSAN ve İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi arasında ortak araştırma Laboratuvarı BiHa Lab kurulumu için imza töreni düzenlendi. Törende Bilkent Üniversitesi Rektörü Abdullah Atalar, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, HAVELSAN Akademi Direktörü Doç. Dr. Gökhan Özbilgin, Bilkent Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Altay Güvenir ile akademisyenler katıldı.

HAVELSAN’ın ilk Üniversite Laboratuvarı

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, HAVELSAN’ın ilk defa bir üniversite ile ortak girişimle laboratuvar açtığını açıkladı. Dünya genelinde 2 yılda bir katlanarak büyüyen elektronik verinin “veri tsunamisi” adıyla anıldığını anlatan Atalay, veri büyüdükçe analiz edilmesinin gittikçe zorlaştığını, analiz edilmesi halinde ise çok kıymetli değerlerin üretildiğini aktardı.İnternetin kullanımı ve yaygınlaşması ile birlikte  ‘herşeyin, herkesin interneti’ kavramlarının oluşmaya başladığını söyleyen Atalay, HAVELSAN’ın savunma, güvenlik ve bilişimin diğer alanlarında veriyi işleyen, ileten ve saklayan her türlü ürünü geliştirebilir durumda olduklarını belirtti.
HAVELSAN genel Müdürü konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Mevcut teknolojilerin, ‘tsunami’ diye adlandırılan veri büyüklüğü ile yarışabilmesi neredeyse zorlaşıyor. Teknolojileri sürekli geliştiriyor olmamız lazım. Bu zorluğun altından endüstrinin tek başına kalkmasının mümkün değildir. Bu noktada üniversiteler ve üniversitelerin ürettikleri de büyük önem taşıyor.”

Kurulacak laboratuvarın üniversite-sanayi işbirliğinin bir örneği olacağını kaydeden Atalay, çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti.

“Türkiye’nin en önde gelen yazılım şirketi HAVELSAN”

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atalar, konuşmasında, bilgisayar dünyasındaki hızlı değişimi örneklerle anlattı. Verinin doğruluğunun veanlamlı verinin ayırt edilmesinin giderek zorlaştığını belirten Atalar, “Önümüzde büyük data, çok büyük bir problem olarak duruyor. Laboratuvar da bu ve buna benzer konularda dünyanın en ilerisi noktalarda çalışarak hepimize yol gösterecek” dedi. HAVELSAN’ın Türkiye’nin yazılım konusunda en önde gelen şirketi olduğunu söyleyen Atalar, “Bu anlaşmanın çok başarılı olacağını ve bizi iyi sonuçlara götüreceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Bilkent – HAVELSAN Data Science Laboratory Bilkent Üniversitesinde bilgisayar ve veri bilimi alanında çalışan akademisyenler ve araştırmacılar ile HAVELSAN araştırmacılarının iç içe çalışmasını ve çift taraflı teknoloji transferini destekleyecek.
BiHa Lab’da geliştirilen projeler kapsamında teknik ve ticari mentörlük, proje bazında araştırmacılar ile görüşmelerin koordine edilmesi, gerekli veri ve teknoloji erişiminin sağlanmasının da HAVELSAN tarafından gerçekleştirilmesi öngörülüyor. BiHa Lab’ın ilgili öğrenciler, öğretim üyeleri ve HAVELSAN araştırmacıları tarafından kullanımı ve koordinesi konusunda Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü yetkili ve sorumlu olacak.
Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin tez aşamasına gelmiş uygulamaları, araştırma projeleri ve bu çalışmaların getirileri ile ülkemiz veri bilimine katkı sağlamayı hedefleyen laboratuvar, kısa sürede tamamlanarak hizmete başlayacak.

HAVELSAN’ın en çok önem verdiği noktalardan biri olan Üniversite-Sanayi İşbirliği kapsamına yeni bir boyut ve işbirliği alanı ekleyecek olan oluşumun, her iki paydaşa da çift yönlü katkı sağlaması hedefleniyor.