#bidünyamacera Afrika serüveni başladı

0
291

İstanbul Gedik Üniversitesi spor bilimleri bölümünden 36 yaşındaki Asil Özbay, kadınların özgürce yaşayabileceğini göstermek için motosikletiyle üç kıtada onlarca ülkeyi turladı.

Salı günü, Afrika kıtasının güzelliğini vurgulamak ve Türkiye’de okumak isteyen başarılı Afrikalı öğrencilere burs sağlamak için turuna başladı.

Kenya’dan Arab News’e verdiği demeçte, “Bu sefer sadece bir gezi değil, aynı zamanda kendini keşfetme ve fedakarlık yolculuğu çünkü muhtaç Afrikalı öğrencilere burs vermeyi planlıyorum” dedi.

19 yıldır motosiklet kullanan İstanbullu akademisyen, motosikleti “tutku ve özgürlük kaynağı” olarak tanımlıyor.

Eşsiz deneyimini insanlarla paylaşmak için dünya çapında nadiren ziyaret edilen ve izole edilmiş bölgeleri aradı.

Bir yıl sürecek bir belgesel projesinin parçası olarak, motosikletiyle 16 Afrika ülkesini tek başına dolaşarak Afrika’yı “bir kadının gözünden” gözler önüne sermeyi planlıyor.

Özbay, motosiklet kullanımının “erkekler dünyasının bir parçası” olduğu konusundaki klişelere meydan okumayı umduğunu, insanlara kadınların güçlendirilmesi konusunda ilham vermeyi ve gelişmekte olan ülkelere eğitim konusunda örnek teşkil etmeyi umduğunu söyledi.

Uzun yolculuklar, insanların sorumluluk duygusu geliştirmelerine, iç seslerini dinlemelerine ve problem çözme becerilerini artırmalarına yardımcı oluyor” dedi.

Afrika’daki ilk durağı Kenya ve Uganda, Ruanda, Tanzanya, Etiyopya, Burundi ve Zambiya üzerinden yaklaşık 30.000 kilometre seyahat etmeyi planlıyor.

Özbay, pansiyonlarda kalacağını ancak daha güvenli bölgelerde çadır kuracağını söyledi.   

Afrika serüveni sırasında dijital içerik üretecek ve köy yaşamını ve geleneklerini gösteren belgeseller çekecek.

Deneyimlerini şimdiden sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

“Hayallerinizi ertelemeyin. Tek başına seyahate çıkabilen bir kadın olarak, erkekleri ve kadınları dünyanın keşfedilmeye değer olduğunu göstermeye teşvik etmek istiyorum” dedi. 

“Belgesellerim ile ülkeler arasında bir köprü görevi görerek, dünyanın dört bir yanındaki keşfedilmemiş ve saklı kültürleri göstermeye yardımcı oluyorum.”

“Bir insan bir şeyi tutkuyla yapmak isterse, onu hiçbir şey durduramaz” diye ekledi.

Resim
Resim
Resim