Virgin Atlantik Kurucusu Richard Branson’dan Başarı Tüyoları

0
69

Benim için çalışmak demek, takım elbiseGeçenlerde, Virgin Atlantic Havayolları‘nın Kurucusu, birsürü farklı girişimin, uzaya gitmeye kadar çılgın fikirlerin sahibi  4,4 milyar dolar servet oluşturan Richard Branson’un Facebook’da ve sitesinde paylaştığı başarı için 10 en önemli tüyosunu okumaya başlamadan başlığı beni kendine çekti;

”Fikirlerinizi yazmazsanız, sabaha gidebilir”

evet öyle… ben de yazmayı sevenlerdenim, ama bir anda gelen fikirlerimi yazmaya çok önem vermediğimi bu başlığı okuyunca farkettim… Ya “birazdan yazarım”, ya “sonra hatırlarım”, ya da “daha iyisi gelebilir, daha sonra daha detay düşünürüm” diye. Sonrası, orası işte biraz zor. dikkat kesilmezsen hatırlayamıyorsun. Evet, önem vermediğin fikir kaçıyor… Sonra tekrardan hatırlatırsa kendini, şanslısın…

Gelelim Richard Branson’un başarı için en önemli 10 tüyosuna…

1-Hayallerinizi izleyin ve sadece gerçekleştirin,

Eğer sadece hayallerinizi gerçekleştirir ve tutkularınızın peşinden koşarsanız kesinlikle daha iyi hayat yaşarsınız. Sevdiği işler üzerinde çalışan insanlar daha mutludur. Onlar hem daha fazla risk alırlar hem de hayallerini kovalarlar..

2- Pozitif bir fark yaratın ve iyi birşey yapın,

Eğer diğer insanların hayatında pozitif değişiklikler yapamıyorsanız iş hayatında olmanızın bir anlamı yoktur.

Şirketlerin, çalışanları, müşterileri ve herkes için dünyada bir farklılık yaratma sorumlulukları vardır.

3-Fikirlerinize inanın ve en iyisi olun,

Kendine inan. İş fikrine inanan kişi başarı ile başarısızlık arasındaki farkı yaratır. Eğer fikrinle gurur duymuyorsan ve planlarına inanmıyorsan, başkası niye inansın.

4- Keyif alın ve ekibinize iyi bakın,

Girişimcilikte en önemli olan harç malzemesi eğlencedir ancak en az önem verilmiştir. İşinizde eğlenemiyorsanız, bu bir istifa ve başka bir şey deneme çağrısıdır.

Eğer elemanınız işinden keyif alıyorsa ve içinden gelerek diğer insanlara özenli davranıyorsa, daha iyi iş çıkarırlar…Başkalarında en iyiyi görenlerle çalışın, eleştirmekten çok ödüllendirin ve yaptıklarını sevin…

5- Bırakma, vazgeçme,

İster iş kurmak, ister okyanusu botla geçmek yarışına katılmam, ister balonla dünya turu yapmış olmam olsun atıldığım her bir macerada, en kolay iş bırakmak olabilirdi.

Bırakmamak ise basitçe; kendini silkelemek, yeniden denemek ve başardıklarından hayrete düşmektir.

6- Birsürü liste yap ve kendine yeni hedefler koy,

Fikirlerini yazmazsan, sabaha uçup gidebilir. Hedeflerine ulaşmak için liste yap, üstesinden geldiğin zorlukları gördükçe şaşıracaksın.

7- Ailenle vakit geçir ve delege etmeyi öğren,

Delege etme sanatı, herhangi bir girişimciyi usta yapar. Eğer iyi olmadığın görevleri üstüne alabilecek insanları bulursan, bu seni gelecek planları yapmada özgür bırakır.

Delege etme, aynı zamanda ailenle daha fazla zaman geçirmeni sağlar, ki bu hepsinin içinde en önemlisidir.

8- TV’yi kapat, dışarı çık bir şeyler yap,

Bir ekranın önünde gün boyu oturmaktansa, TV’yi ya da bilgisayarını kapat, dışarı çık. Dünya, zaman kaybetmeden tanışacak çok ilginç insanlar, girişilecek zorlayıcı ve ilgi çekici maceralarla doludur..

9- İnsanlar seninle ilgili kötü söylediklerinde onlara yanlış olduklarını göster,

Bazı insanlar başarılarına, kuyruğuna basarak tepki gösterir. Yapabileceğin en iyi şey sadece onları görmezden gelmekle yetinmeyip, her şekilde onlara yanlış olduklarını kanıtlamak olur.

10- Sevdiğin şeyi yap, mutfakta koltuk bulundur.

Richard Branson şöyle diyor: “Etrafını sevdiğin insanlarla çevirdiğin ve sevdiğin işi yaptığın müddetçe nerede olduğunun pek de bir önemi yoktur. Necker Adası’nda olduğumuzda çoğu zamanımızı mutfakta geçiririz.”

Sizin başarı tüyolarınız ne, Richard Branson’kiyle benzerliği var mı?

Bu gönderiyi beğendiyseniz, aşağıda beğenebilir, paylaşabilir, böylece bilgilerin aktarımına katkıda bulunabilirsiniz.

Nilgün YETİŞ

İş ve Başarı Koçu