Bangladeş ile Pakistan arasında PIA krizi

0
106
PAKİSTAN MAP
Bangladeş ile Pakistan arasında PIA krizi

Bangladeş ile Pakistan arasında PIA krizi

Pakistan Hava Yolları (PIA), Bangladeş’te, personellerinin takip edilmesi ve uçaklarında arama yapılmasının ardından dünkü Dakka uçuşunu protesto amaçlı iptal etti.

PIA sözcüsü Rana Hanif, yaptığı açıklamada, PIA personellerinin Bangladeş istihbaratı tarafından iki buçuk aydır takip edildiğini belirterek, “Salı günü Bangladeş istihbaratı Dakka ofisi müdürümüz Ali Abbas Şah’ın evine sahte para kaçakçılığı şüphesiyle baskın düzenledi. Personelimizi ve ailesini rahatsız ettiler ve sonuç olarak da bir şey bulamadılar” dedi.

Ayrıca bir PIA uçağında da arama yapıldığını vurgulayan Hanif şunları söyledi:

“Bangladeş hükümeti, birkaç aydır tüm PIA personelini sahte para ve altın kaçakçılığı şüphesiyle takip altına almıştı. Çarşamba günü Dakka’dan Karaçi’ye havalanmak üzere olan uçağımızı da aradılar, ama bir şey elde edemediler. Bu nedenle uçakta üç saat gecikme yaşandı.”

Bangladeş hükümetinin baskısı nedeniyle, protesto amaçlı dünkü Dakka uçuşunu iptal ettiklerini belirten Hanif, siyasi baskılara rağmen görevini sürdüren Dakka’daki PIA temsilcisini geri çağırdıklarını ifade etti.

Olayları üzücü bir gelişme olarak nitelendiren Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tasnim Aslam da “Dakka büyükelçiliğimiz konuyu Bangladeş Dışişleri Bakanlığı ile görüşüyor ve bir açıklama bekliyoruz. Bu gerçekten talihsiz ve üzücü bir gelişmedir” dedi.

Pakistan’dan Bangladeş’e haftada beş gün uçuş yapılıyor. Bangladeşliler genelde Körfez ülkelerine gitmek için Karaçi üzerinden uçan PIA uçaklarını kullanıyor.

 ulasimonline.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here