Ayjet kaza ile ilgili duyuru yaptı

0
2491

Ayjet uçuş okuluna ait eğitim uçağı Büyükçekmece’de boş araziye düşmesi üzerine polis, jandarma, itfaiye ve sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi.

Ayjet tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

22 Ekim 2020 Perşembe günü Sonaca S201 tipinde TC-UUG tescilli eğitim uçağı PIC uçuşunu gerçekleştirmek üzere saat 10:56’da Hezarfen Havaalanından kalkış yapmıştır.

Kalkışı takiben bilinmeyen bir nedenden dolayı meydan yakınındaki bir araziye zorunlu iniş gerçekleştirmiştir. Pilot yaralı olarak ambulans helikopter ile Başakşehir Şehir Hastanesi’ne kaldırılmıştır.

Yetkili merciler gerekli incelemeleri başlatmıştır.

VALİLİK’TEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

İstanbul Valiliği;  İstanbul Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanından bugün saat 10.56’da havalanan özel bir havayolu şirketine ait eğitim uçağı, alınan ilk bilgilere göre motor arızası nedeniyle inişe geçtiği sırada saat 11.05’te havalimanı yakınlarında düşmüştür.

İstanbul Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanından havalanan eğitim uçağı, motor arızası nedeniyle inişe geçtiği sırada düşmüştür. Uçağın pilotaj lisans öğrencisi yaralı olarak kurtarılmıştır.

Konuya ilişkin TALPA açıklaması

“İstanbul Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanı’ndan eğitim uçuşu için havalanan TC-UUG tescil numaralı AY JET uçuş okuluna ait Sonaca S201 tipi tek motorlu uçak kalkıştan kısa bir süre sonra henüz bilinmeyen bir arıza nedeniyle havaalanı yakınına düşmüştür. Hastanede tedavisi süren Özyeğin Üniversitesi Pilotaj lisans öğrencisi pilot adayına acil şifalar diliyor, AY JET, Özyeğin Üniversitesi ve havacılık camiamıza büyük geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.”

Büyükçekmece’de eğitim uçağı düştü

İstanbul’da Büyükçekmece gölü yakınlarında Hezarfen Havalimanı’ndan kalkan bir eğitim uçağının düştüğü haber alındı.

Düşen uçağın Ayjet Uçuş Okulu’na ait Sonaca 200 tipi olduğu öğrenilirken, ilk bilgilere göre uçaktaki öğrenci pilotun yaralı olarak kurtarıldığı öğrenildi.

İstanbul Valiliği’nden kazaya ilişkin yapılan açıklamaya göre, uçağın 10.56’da Hazerfen Havalimanı’ndan kalktığı belirtildi.

Uçağı kalkıştan 9 dakika sonra havalimanına yakın bir bölgede Büyükçekmece Gölü arazisine düştüğü bilgisi verildi.

Valilik açıklamasında uçağın motor arızası nedeniyle düştüğü belirtilirken, kazadan yaralı olarak kurtarılan öğrenci pilotun ambulans helikopterle hastaneye sevk edildiği öğrenildi.

Resim