Avrupalı Havayolları Tahran’a Dönmeye Hazır

0
154

İran Daily’nin Perşembe günü yaptığı habere göre, İran ve Dünya güçleri arasında yapılan nükleer anlaşmadan sonra bir çok Avrupalı havayolu İran uçuşlarına devam etmeye karar verdi.

tahran

Gazete’nin haberine göre İran sivil havacılık otoritesi başkan yardımcısı Muhammed Khodakarami yaptığı açıklamada,  British Airways yetkililerinin uçuşların sürdürülmesi konusunu görüşmek üzere Salı günü Tahran’ı ziyaret ettiğini söyledi, daha fazla ayrıntı vermedi.

Khodakarami ayrıca “Air France ve Hollandalı KLM’in de Tahran’a uçuşlarına devam etmeye hazır olduklarını ifade ettiklerini” söyledi.

Air France, yedi yıldan fazla zamandan sonra, Nisan ayından itibaren ilk kez Tahran uçuşlarına devam edeceklerini, geçen ay açıklamıştı.

Bir KLM sözcüsü; taşıyıcının her zaman yeni hedefler için fırsatlar aradığını, ancak henüz 2013 yılında askıya alınan ​​uçuşları sürdürme konusunda bir kararlarının olmadığını söyledi.

KLM sözcüsü Joost Ruempol  “Şu anda Tahran’ı açmak için hiçbir somut planımız yok. İran’a karşı yaptırımların kaldırılmasınına ilişkin mevcut durumu yakından takip ediyoruz “dedi.

British Airways’in de Tahran uçuşlarını tekrar başlatmakla ilgili net bir duyurusu yok. Ancak Grup CEO’su Willie Walsh, bir konferansta yaptığı açıklamada, Tahran’a yakın zamanda uçuş başlatmakla ilgilendiklerini söylemişti.

Avrupalı taşıyıcılar ,Batının nükleer  konusunda İran’a uyguladığı yaptırımları sonrasında, İran uçuşlarını durdurmuştu. Şu anda İran’ın ulusal havayolu, İran Air, Londra’ya haftalık üç uçuşun yanı sıra, Paris ve Amsterdam’da haftalık iki uçuş gerçekleştiriyor.

Bu haftanın başlarında, İran , ABD’ye aktarmasız uçuş planladığını açıklamıştı. İki ülke arasındaki aktarmasız uçuşlar  durdurulalı otuz yıldan fazla olmuştu. İran ve Amerika Birleşik Devletleri’nin havayolu bağlantısı, İranlı militanların 1979 yılında Tahran’daki ABD Büyükelçiliği‘ni basması ve görevlileri rehin almasından sonra Washington tarafından koparılmıştı.

Tahran ayrıca Amerikan uçak üreticisi Boeing’den yeni uçaklar satın almak istediklerini de açıklamıştı. İranlı yetkililer ayrıca zaten Avrupa’lı Airbus’tan da  114 uçak satın almaya karar verdi.

Çoğunluğu Kaliforniya’da olmak üzere yaklaşık 1 milyon İranlı, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor. Her yıl binlerce kişi Londra, Amsterdam, Frankfurt, İstanbul ve Dubai’de uçak değiştirerek İran’a uçuyor.