Avrupa Havalimanlarında Yolcu Trafiğinde Yüzde 81 Azalma

0
1328

Airport Council International (ACI) tarafından yayınlanan son rakamlara göre, Avrupa havalimanlarında yolcu trafiğinde yaklaşık yüzde 81’lik bir azalma oldu.

ACI’nin raporuna göre , SchnegenVisarusu , Avrupa Birliği, EEA, İsviçre ve Birleşik Krallık’taki havalimanlarında trafikte geçen yıla göre yüzde 86’lık bir düşüş olduğunu bildirdi.

Bu bağlamda, ACI Europe Genel Müdürü Oliver Jaknovec, COVID-19 salgını ortasında, bu havalimanlarının yolcu trafiğinde hızlanan bir düşüş eğilimi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Jaknovec , “ Hava yolları , birçok ülkede yerel kısıtlamaların daha da uzatılması sonrasında planlanan kapasiteyi azaltmaya devam ediyor – bunlar, halihazırda ciddi sınır ötesi seyahat kısıtlamalarının neden olduğu sıkıntıyı daha da artırıyor  dedi.

Ayrıca, mevcut eğilimlerin yolcu trafiğini, hacimlerin yüzde 96 oranında azaldığı ikinci çeyrekte yaşanan trafiğe getirme riski taşıdığını vurguladı.

ACI’nin raporuna göre, Avrupa ülkelerinin geri kalanında yolcu trafiği yüzde 59 azaldı.

“Bu durum Avrupa’nın en iyi 10 havalimanı ligini alt üst etti. Eylül ayında, Avrupa’nın en yoğun havalimanı sadece 2,25 milyon yolcuyla (yüzde -53,5) Antalya oldu, onu Moskova-Sheremetyevo (yüzde -53,5), Moskova-Domodedovo (yüzde -26,2) ve İstanbul (yüzde -71) izliyor. “, ACI işaret etti.

Havacılık sektörünü iyileştirmek için, havacılık ekosistemini temsil eden 20’den fazla dernek, 2050 yılına kadar net sıfır CO2 emisyonuna ulaşmak için politika yapıcılarla ortak bir çalışma açıkladı.

Ortak çalışma, havacılık endüstrisi için daha yeşil ve ekonomik açıdan sağlam bir gelecek inşa etmeye yardımcı olacaktır.

Havacılık sektörünün COVID-19 salgınının neden olduğu krizden çıkmasına yardımcı olacak yeni alternatifler de ACI Avrupa Yıllık Kongresi’nde tartışıldı.

COVID-19’un Neden Olduğu Finansal Kriz Nedeniyle İşten Çıkarma Sayısının Artması

Genel Müdür Olivier Jankovec, Avrupa havalimanı sektörüne yardım etme teklifinde, havalimanı gelirlerinin esas olarak yolcu hacimlerine bağlı olduğunu vurguladı.

Avrupa havalimanları, Coronavirüs salgını sırasında bu yıl 1,5 milyar yolcu kaybetti.

“Avrupa’nın havalimanları şu anda her hafta 350 milyon Euro tutarında nakit harcıyor. Bu, kapsamlı maliyet düşürme nedeniyle ikinci çeyrekte 600 milyon € ‘dan düşerken, bu sürdürülebilir değil ve acil Hükümet desteği gerektiriyor ”dedi Jankovec.

Avrupa’nın önde gelen 20 havalimanından 20’si işletme giderlerini 3 milyar Euro (yüzde -22) ve sermaye harcamalarını 2.6 milyar Euro (yüzde -37) düşürdü.