GÜNCEL SON HABERLER

Avrupa Dondurulmuş Gıda İhracatında Kan Kaybediyoruz

Avrupa Dondurulmuş Gıda İhracatında Kan Kaybediyoruz

Biber…

Avrupa Birliği ülkelerine yönelik muhtelif yaş meyve ve sebze ihracatında, Gıda ve Yem Hızlı Alarm Sistemi (RASFF) kapsamında yapılan bildirimler ile, Tarım ve Orman Bakanlığınca tatbik edilen kalıntı analizi sıklığına yönelik olarak, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nce bir yazı yayımlandı.

Yazıda, Avrupa Birliği Gıda ve Yemde Hızlı Alarm Sistemi (AB-RASFF) kapsamında biber, greyfurt, limon, portakal, mandalinada pestisit kalıntısı nedeni ile alınan olumsuz bildirimlerin belirgin şekilde artış gösterdiği, bu nedenle AB’ye (İngiltere dahil) yapılacak Taze Biber-Turunçgiller-Nar İhracatı partilerine uygulanacak pestisit kalıntı analiz sıklığı oranının arttırılmasına karar verildiği belirtilmektedir.

Avrupa Birliğinden gelen bu yazıya istinaden Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü yayınladığı yazı ile bundan böyle ihraç edilen her bir biber parti numarası başına pesticide analizi zorunluluğu getirdi.

Sorunun tarladan kaynaklı bir sorun olduğu bilindiği halde işlenerek üzerine maliyet bindirilmiş ve ihracatı yapılacak hale getirilmiş ürünün üzerinden soruna çözüm getirilmeye çalışılması tam bir palyatif çözümdür.

Dondurulmuş olarak hazırlanan bu ürünler zaten hammadde aşamasında analize tabi tutularak işletmeye gelmekte ve yıkama, haşlama ve dondurma gibi işlemlerden geçerek kontrol amaçlı bitmiş ürün halinde iken de pesticide analizi yapılmaktadır. Bütün bunları görmezden gelip başta sera ürünleri olmak üzere, taze olarak ihraç edilen ürünlere yapılan bildirimden yola çıkıp, dondurulmuş biber içinde her parti başına analiz zorunluluğu getirmek AB ülkeleri nezdinde en kuvvetli olduğumuz bu ürün için pazarı kaybetmemiz anlamına gelmektedir.

Peki ne yapılmalı ;

1. Kalıntı problemi uzun vadeli çözülecek bir programdır ve tarlada çiftçinin eğitimi, ilaçların denetimi, ithalatının kısıtlanması gibi birçok aşaması vardır. Tarım Bakanlığı bu konuyla alakalı etkin bir çalışma yürütmelidir.
2. Mutlaka analiz yapılması zorunludur denirse o zaman Bakanlığın akredite laboratuvarları ihracatçının maliyetlerini arttıracak şekilde değil, onları rekabette geri düşürmeyecek şekilde analiz ücretlerini çok yüksek olmaktan çıkarıp makul bir seviyeye getirmelidir.
3. Bildirim yapılan ürünler genelde taze ürünler olduğundan dolayı, dondurulmuş biberler bu kapsamdan çıkarılmalıdır.
4. Çıkarılamaz deniliyorsa, o halde dondurulmuş ürünlere de aynen AB de uygulandığı gibi %10 sıklıkla analiz uygulanmalıdır.

Kaybedilen pazarın tekrar geriye alınması güçtür ve alınması esnasında büyük bedeller ödenmektedir.

Biber, özellikle yüksek tonajlı ihraç edilen bir ürün olması hasebiyle, sürdürülebilir tarım için kritik öneme sahiptir.

Dondurulmuş biber en fazla ihraç ettiğimiz kalemlerin başımda gelmektedir ve en büyük rakibimiz İspanya’dır. Bu pazarı bu tip uygulamalarla rakiplerimize kaptırmamız çok olasıdır.

Bir konuda hüküm vermeden önce o ürünü yetiştiren, işleyen ve ihraç eden tarafların da görüşü alınmalıdır.

Murat Bayizit
Dondurulmuş Gıda Derneği Başkanı
29 Temmuz 2021

biber, ihracat

Zeynep Kali
İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER