Atatürk Havalimanı’nda pasaport çilesi bitiyor

0
127

gümrük

Atatürk Havalimanı’nda yolcuların uçak kaçırmasına neden olan pasaport sıraları bitiyor. Yeni sistemde yüz taraması ve parmak izi uygulamaları yapılacak.

İSTANBUL- Atatürk Havalimanı’ndan sık sık yolcuların uçak kaçırmasına neden olan pasaport çilesi son buluyor. Emniyet Müdürlüğü’nün yeni başlatacağı sistem yüz taraması ve parmak iziyle çalışacak.

SİSTEM DENEME AŞAMASINDA

Halen deneme aşamasında olan sistem bu ay sonuna kadar Atatürk Havalimanı’nda uygulamaya başlayacak. İlk önce 2 gidiş, 2 geliş olmak üzere dört banko kurulacak. Normal pasaport kabininden bir farkı olmayan yeni sistem, sadece Türk vatandaşları için uygulanacak. Bu sistemde yolcular çipli pasaportlarını sisteme okutarak giriş yapacak. Pasaportunu okutan yolcu Polnet’e bağlanarak yüz ve parmak izi taramasından sonra geçecek.

YENİ KABİNLER KURULACAK

Bir Türk firmasının geliştirdiği yeni sistem bir süredir yapıldığı yerde sanal olarak test ediliyor. Testler bitince yeni kabinler Atatürk Havalimanı’na yerleştirilmeye başlanacak. Sistemin test aşamasında Atatürk Havalimanını çok kullanan yolcular arasından seçilen 10 bin kişi sisteme kaydedilerek sanal olarak test edildi.

YÜZ TARAMA SİSTEMİ GELİYOR

E-gate cihazları yüz tarama ve parmak izi sistemiyle çalışacak. Yüz tarama pasaport alırken Emniyet Müdürlüğüne verilen biyometrik fotoğraflar üzerinden yapılacak. Yolcu pasaport bankosuna pasaportunu okuttuktan sonra kamera sistemiyle yolcunun 360 noktadan yüzünü tarıyor. Ardından taranan yüzün fotoğrafını oluşturan sistem Polnet’e bağlanarak yolcunun sisteme kayıtlı fotoğrafıyla eşleştiriyor. Fotoğraf ve parmak izi eşleşmesi tamamlanınca sistem yolcunun geçişine onay veriyor. E-gate uygulaması sayesinde yolcular hem daha hızlı pasaporttan geçecek hem de eski sitemden çok daha güvenli.

 

turkiyeturizm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here