Asya 20 yıl içinde 226.000 yeni pilota ihtiyaç duyacak

0
94

Asya önümüzdeki 20 yıl içinde 226.000 yeni pilota ihtiyaç duyacak , Asya’lı havayolları daha fazla kadın pilot istiyor

kadın pilot

Dünyada kaptan pilotların ve ikinci pilotların sadece %5’i kadın. Asya havayolları gelecek 20 yıl içerisinde ihtiyaç duyacakları 226.000 pilotun arasında kadın sayısının artmasını istiyor.

Amelia Earhart’ın Atalntik üzerinde yaptığı solo uçuşun üzerinden 80 yıl geçmesine rağmen kokpitte kadın sayısı hala çok az.

Uluslararası Kadın Pilotlar Derneği Başkanı Liz Jennings Clark, global olarak kadın pilot sayısının %5 olduğunu söyledi.

Şimdi,  Asya’daki havayolları hava yolculuğunun hızla tırmanması nedeniyle havacılık sanayisinde pilot yetersizliği yaşayabiliyor ve bunun için ölçeği dengelemekte zorlanmakta. Bölgede her yıl 100 milyon yeni yolcu ekleniyor, yeni pilotların eğitiminde havayollarına yardımcı Boeing  uçuş hizmetleri başkan yardımcısı Sherry Carbary’e göre , Asya’daki tüm bu uçmaya hevesli yeni orta sınıf , önümüzdeki yirmi yıl içinde  226.000 pilota daha ihtiyaç yaratacak.

Carbary “Cinsiyet önyargılarını bir kenara itmeyi gerektirecek kadar  büyük bir talep var,” dedi.

Bazı havayollarının kadın pilotlar yetişmesi için çabaları var.İngiltere merkezli EasyJet, kadın pilotlarının yetiştirilmesi için İngiliz Kadın Pilotlar Derneği ile burs sağlıyor .Eva Air kadın pilotlarının görsellerinin bulunduğu tanıtım afişlerini üniversitelerde kullanıyor. British Airways kendi web sitesinde kadın pilot görsellerini ön plana çıkarıyor.

Asya , yeni pilotlar bulmak ve binlerce yetiştirmek zorunda kalacak tek yer değil. Hızlı büyüyen 10 havacılık pazarından yedisi Afrika’da. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği göre, küresel olarak, uçak yolcularının sayısının 2034 yılında yedi milyar olması bekleniyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here