ASTRONOT OLMAK İÇİN REKOR SAYIDA BAŞVURU

0
153

Rekor sayıda Amerikalı astronot olmak için NASA’ya başvurdu.

NASA1

NASA‘nın yaptığı açıklama şöyle;

“14 Aralık 2015 tarihinde, astronot alımı için USAJobs’da açılan ilan 18 Şubat 2016 tarihinde kapandı. 2017 astronot sınıfına katılmayı umut ederek, ülkenin dört bir yanından 18.300’den fazla heyecanlı kişiden başvuru aldığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.Daha önceki rekor, en son astronot sınıfının açıldığı yıl olan 2012 ‘de  6100 iken, 1978 yılında 8.000 başvuruydu.”

Başvuru yapanlar için daha sonra ki adımlar, ilkbahar-yaz 2016 aylarında başvuruların değerlendirilmesi,sonbahar-ilkbahar 2017 aylarında yapılan değerlendirme sonucunda seçilen başvuru sahipleri ile yapılacak mülakatlar ,bahar 2017 de finalistlerin açıklanması ve 2017 yazında eğitim sınıfının açılması olarak açıklandı.

Neden daha fazla astronota ihtiyaç duydukları ile ilgili olarak;

“Uluslararası Uzay İstasyonundaki  gemide altı kişilik sürekli bir ekip var , insanlı uzay uçuşuna devam etmekte. istasyona gidecek Boeing ve SpaceX’in mürettebat taşıyan uzay aracının herbirinde,  dört astronot koltuğu var.(şimdiki Soyuz uzay aracında astronotlar için sadece üç koltuk var) Bu yörüngedeki laboratuara yedinci astronot eklememizi ve bilim için daha fazlasını yapmamızı sağlayacak!”

NASA’dan yapılan açıklamaya göre- tam sayı ,görevin gereksinimleri ölçüsünde belirlenecek, ancak mevcut analiz, yaklaşık 8 – 14 astronota ihtiyaç duyulacağı yönünde. Son sayı ise planlar, bütçe, program güncellemeleri vb. bağlı olarak netleşecek.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here