Antalya’da Büyük Havacılık Buluşması

0
104

EURASIA AIRSHOW Cumhurbaşkanlığı himayesiyle gerçekleştiriliyor

Türkiye’nin en büyük havacılık organizasyonu ve sektördeki yeni global markası

Türkiye son yıllarda havacılık ve uzay sanayisinde önemli başarılara imza atmıştır. Havacılık ve uzay sanayinde gelişmiş ülkeler seviyesine gelmek hedefleri bağlamında havacılık alanında her platformda ülkemizin temsil edilmesi bir gerekliliktir.

Havacılık ve uzay sanayinde büyüme hedefleri olan ülkeler için Airshow’lar büyük öneme haiz organizasyonlardır. Cumhurbaşkanlığı himayesinde 22-28 Nisan 2018 tarihinde Antalya’da düzenlenecek olan Eurasia Airshow projesi ile ülkemiz havacılık sektörünün dünya ölçeğinde kendini tanıtma fırsatı bulacağı, yeni iş ve çözüm ortaklarını bünyesine katabileceği belirtilmektedir.

 

400’ün üzerinde firma katılımı

Eurasia Airshow’u turizmin göz bebeği ve G-20 gibi önemli bir organizasyona ev sahipliği yapan Antalya’da düzenleyeceklerine işaret eden Yenibertiz, şu bilgileri verdi:

“Yeterli altyapıya ve büyüklüğe sahip Türkiye’nin en işlek ilk 3 havalimanından biri olan Antalya Uluslararası Havalimanı içinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından tahsis edilen toplam 300 bin metrekarelik alanda, 50 bin metrekare kapalı alan, 65 chalet, 100’ü aşkın uçak için statik sergileme alanı bulunacak. 400’ün üzerinde firma katılımı, 150’nin üzerinde askeri ve sivil delegasyon katılımıyla toplamda 100 bin civarında kişiyi Eurasia Airshow’da ağırlamayı hedefliyoruz.”

Yenibertiz, etkinliğe yönelik yoğun bir tanıtım faaliyeti yürüttüklerini, bu amaçla birçok ülkede temaslarda bulunduklarını söyledi.

Katılımcılarla sözleşme süreçlerinin başladığını dile getiren Yenibertiz, “Ülkemize sağlayacağı katma değer açısından Cumhuriyet tarihinin en büyük organizasyonu gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanlığı himayesiyle de omuzlarımıza ayrı bir sorumluluk aldık. Her anlamda başarmak zorunda olduğumuz, karşılığını vermemiz gereken bir sürece girmiş olduk.” diye konuştu.

Hava yollarının liderleri zirvede buluşacak

Bu organizasyonla ülkenin havacılıkta ürettiği, ortağı olduğu işlerin, iş modellerinin tanıtılacağına işaret eden Yenibertiz, aynı zamanda tüm tarafların buluşup iş konuştuğu, birbirlerinin kabiliyetlerinden haberdar olduğu, iş bağlantıları yaptığı bir etkinlik gerçekleştireceklerini belirtti.

Yenibertiz, Eurasia Airshow için sektördeki bütün karar vericilerin, askeri ve ticari alanda hava aracı, alt parça ve sistem üreticilerinin, hava yolu şirketlerinin, uçak bakım şirketlerinin, askeri ve sivil delegasyonların katılım göstereceğini, en az 12 hava yolu şirketinin üst yöneticilerinin katılacağı bir zirve düzenleyeceklerini bildirdi.

Ferhat Yenibertiz, 40 milyar dolarlık iş hacminin iddialı bir rakam olduğunu, bunun 2018’de gerçekleşmesini bekledikleri anlaşmalar, potansiyel uçak alımları ve uçak siparişlerinden oluşacağını vurguladı.

Uçuş gösterileri renk katacak

Organizasyonun hem ticari, hem askeri havacılık alanında yönelik olacağını anlatan Yenibertiz, hava gösterilerinin kalitesi, çok uluslu olması ve renkliliğinin de airshowun başarısı açısından kritik önemde olduğunu vurguladı.

Uçuş gösterileri için dünyadaki hemen hemen bütün ticari gösteri ekipleriyle temasa geçtiklerini ve adaylarla uçuş programları üzerinde yoğun mesai harcadıklarını ifade eden, Yenibertiz, Türk Yıldızları, Solo Türk, Breitling Jet Team, Red Arrows ve Airbenders‘ın aralarında bulunduğu gösteri ekiplerinin organizasyona dahil edilmeleri için çalışmalarda bulunduklarını kaydetti.

Yenibertiz, organizasyonda halka açık hava şovlarının da yer alacağını, bu gösterilere tüm Türkiye’den 7’den 70’e katılım beklendiğini ve hafızalarda iz bırakacak bir etkinliğe imza atacaklarını belirtti. Ferhat Yenibertiz, organizasyona renk katmak amacıyla ayrıca dünyaca ünlü bir şarkıcının sahne alacağı büyük bir konser hazırlığı yürüttüklerini söyledi.