Andreas Lubitz 5 yıllığına THY’de görev yapacaktı.

0
72

andreas

Kokpit kapısını kilitleyerek Germanwings uçağını 150 yolcusuyla birlikte Alp Dağları’na düşürdüğü iddia edilen ikinci Pilot Andreas Lubitz‘in de aralarında bulunduğu 80 pilot uçuş akademisini bitirmesinin ardından Türk Hava Yolları’nda (THY) görev yapması için görüşmeler yapıldığı ortaya çıktı. İddiaya göre uçuş akademisinden mezun olan 80 pilot Lufthansa’da göreve başlayacaktı. Ancak küçülmeye giden Alman havayolunun bu pilotlara ihtiyacı kalmamıştı. Eğitimlerini yeni tamamlayan pilotlar için alternatif aranmaya başlandı.

THY, eğitimlerini Lufthansa Uçuş Akademi’nde tamamlayan 80 pilotu almak üzere Lufthansa ile masaya oturdu. Yapılan pazarlıkta THY 80 pilota görev yapacakları Boeing 737 veya Airbus A320 uçaklarının tip eğitimi verecekti. Pilotlar 40’lı iki grup halinde THY’de eğitim alacak ve tip eğitimi sonrasında da Alman pilotlar 5 yıllığına THY’de görev yapacaktı.

Görüşmelerden sonuç çıkmadı. Lufthansa Grubu, bu pilotların daha fazla yerde bekletmedi ve grup şirketlerinde görev yapmalarını istedi. Andreas Lubitz, A330, 747 gibi uzun menzilli yolcu uçaklarında ikinci pilot olarak Lufthansa kariyerine başlamayı hayal ederken Germanwings‘te göreve başladı.

THY’DEN AÇIKLAMA

İddia üzerine Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği bir açıklama yaptı: Lufthansa ile Uçuş işletme Başkanlığımızın konuyla ilgili bir görüşmesi olmuştur. Ancak söz konusu pilotun tarafımıza bireysel başvurusu bulunmamaktadır. Lufthansa PTN Uçuş Okulu, kendi okullarından mezun olan pilotlarının bulunduğunu tarafımıza iletmiş, ancak bu pilotların havayolu tecrübeleri ve tip eğitimleri bulunmadığından bu pilotlarla ilgili görüşme gerçekleşmemiştir. Ortaklığımız, tip eğitimi ve tecrübesi bulunmayan yabancı pilot istihdamını mümkün kılmamaktadır.

 

Dünya Bülteni