ANA KUÇAĞI DEĞİL…

0
121
ana kucağı_devlet ocağı
Günümüzde bireyler olarak hiç birimiz ,şu veya bu sebeple uğrayabileceğimiz hak ihlali,çeşitli kayıp ve mağduriyetler konusunda kendimizi tam olarak güvende hissedemiyoruz. Bazı konularda şahsımızı veya çevremizi para karşılığı
güvenlik hizmeti satın alarak korumaya çalışabiliriz .Ancak aklımızdan çıkarmamamız gereken bir şey var, bütün bunların sorumlusu, içinde yaşadığımız tüm alanları kontrol eden ve yöneten devlet mekanizmasıdır. İş güvenliği, can güvenliği ,mal güvenliği, sağlık ve sosyal güvenlik vs. hepsi devletin ve onu yönetenlerin öncelik vermesi gereken konular değil midir ? Eğer bütün bu güvenlik ihtiyaçlarımız öteleniyor, gerekli düzenlemeler yapılmıyor, veya eksik yapılıyor ise,ve bizler bundan dolayı dünyanın diğer gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi mutlu, güvenli ve refah içinde yaşayamıyorsak,kime,ne için vergi veriyoruz ?….
Özellikle A.B.D.de bir vatandaşın biraz başı ağrısa,yaşadığı sistem içinde canını sıkan en küçük bir uygulamadan rahatsız olsa,BEN BİR VERGİ MÜKELLEFİ yim,böyle şey olmaz diye bas bas bağırır,herşeyden devleti sorumlu tutar….
Bizde ise,devlet ve devleti yönetenler öyle herşeyden de sorumlu tutulamaz,onlar nasıl buyurursa,toplum öyle davranmak zorundadır. Onlar sorumluluk kelimesini hiç sevmezler……….,Vatandaş dediğin daima saygılı ve sessiz olmalıdır,ayrıca hak, mak diye ortalığı bulandırmamalıdır……..Vatandaş ,Devlet ve onu yöneten Büyüklerimizinden daha iyi mi bilmektedir her şeyi..??
Bizim değerlerimiz böyledir, vergini verir,askerliğini yapar,gerekirse ülke için canını verirsin, ancak devlet büyüklerinin hatalarını görme,kendi fikrini söyleme,fazla düşünme gibi lükslerin yoktur.. O kadar ileri gidemez,her şeye sızlanamazsın, yaşadığın ortam Ana Kucağı değil, Devlet Ocağı dır……
Tuncer YıldırımGeç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here