Amerikanın Üç Büyük Taşıyıcısı Körfezli Rakiplerini Suçladı

0
132

körfezAmerikanın Üç Büyük Taşıyıcısı Körfezli Rakiplerini Suçladı

 

American Airlines, Delta Air Lines ve United Airlines,  üç büyük Körfez taşıyıcısını 40 milyar dolar tutarından fazla devlet sübvansiyonu almakla suçladı.

 

ABD taşıyıcıların ‘kampanyası kapsamında, ABD havayollarının temsilcileri,  Uluslararası Hava yolu Pilotları Derneği , Müttefik Pilotlar Derneği ve Profesyonel Uçuş Ekibi Derneği ile birlikte, Emirates Havayolu, Etihad Airways ve Qatar Airways karşı,Washington DC’de ortak bir  basın toplantısı düzenledi .

 

ABD taşıyıcıları, Körfez taşıyıcılarının sahiplerinin hükümetlerinden aldıkları sübvansiyonun, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar hükümetleriyle ABD’nin imzaladığı Open Skies anlaşmasının, adil rekabet maddesine aykırı olduğu iddia edildi.

Amerikan, Delta ve United’ın  CEO’ları, bu yılın başlarında, Beyaz Saray ve hükümet yetkilileri ile  kapalı kapılar arkasında toplantılar yaparak, büyük devlet sübvansiyonları iddialarını destekleyen, mali belgeleri göstermişti.

Geçtiğimiz günlerde, bu belgeleri, kamuoyuna açıkladılar. Belgeleri neden daha önce açıklamadıkları hakkında bilgi vermediler.

 

İddialara göre, Qatar Airways’in, devleten, geri ödemek zorunda olmadan, milyarlarca dolar,faizsiz, teminatsız kredi aldığını söylüyorlar.

Ethiad’ın 6.3 milyar dolarlık doğrudan özsermaye katkısı ve 4.6 milyar dolarlık faizsiz kredi aldığını,Emirates’in kendi kayıtlarından,2014 yılı petrol korunma kayıplarının 2.4milyar doları sildirdiklerini ve Dubai Havalimanının gelişmesi için 2.3 milyar dolarlık sübvansiyondan yararlandığını söylediler.

ABD taşıyıcıları Körfez rakiplerinin,küresel GDP (% 11 karşı % 3)olmasına rağmen  ” kapasiteyi birden yükselterek” büyüme hızından, üç kat daha fazlalaştırmakla ve  beşinci trafik hakkı vasıtasıyla  New York-Milan- Dubai gibi rotalarla transatlantik pazarına girmekle suçladı.

Onlar, durum tartışırken ve iddiaları değerlendirilirken, Körfez taşıyıcılarının hiçbirine ABD’ye yeni sefer eklemek için izin verilmemesini,Amerikan hükümet yetkililerinden istedi. Bugüne kadar,görüştükleri hükümet yetkililerinin durumu “çok ciddiye” aldığını “özenle” baktığını ifade ediliyorlar.

ABD’nin raporuna Etihad tarafından bugüne kadar cevap olan ifade şu:”Biz raporu ve rapordaki iddiaları düzgünce gözden geçirdikten sonra yorum yapacağız”

 

Şubat ayında, bir grup Washington lobicisi ve FedEx Express yöneticisi, ABD’li taşıyıcılarının mücadelesinin, Open Skies’i geri çekmek ve uluslararası rekabete girmemek için bir çaba olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here