Amerika ve İsrail’den Vatandaşlarına Türkiye Uyarıları

0
73

İsrail’den vatandaşlarına uyarı: Türkiye’yi acil terk edin

İsrail, acil terör saldırısı riski nedeniyle vatandaşlarına “en kısa sürede” Türkiye’yi terk etmeleri tavsiyesinde bulundu.

İsrail Başbakanlığı Terörle Mücadele Bürosu’ndan dün yapılan yazılı açıklamada, mevcut seyahat risk uyarısının 2’inci seviyede (yüksek somut tehdit) olduğu hatırlatılırken, “Tehdit, Türkiye’deki tüm turistik merkezleri kapsıyor. Türkiye’deki İsraillilerin turistik merkezlerden uzak durmalarını, yerel yetkililerinin uyarılarını dikkate almalarını ve ülkeyi en kısa zamanda terk etmelerini tavsiye ediyoruz” denildi.
Hürriyet’in haberine göre, Türkiye’ye yolculuk yapmayı planlayan İsrail vatandaşlarına da planı iptal etme çağrısı yapıldı. IŞİD’in 19 Mart’ta İstanbul Beyoğlu’nda, İsrailli turistleri hedef alan canlı bomba saldırısında üç İsrailli turist hayatını kaybetmişti. 28 Mart’ta da mevcut seyahat risk uyarısı 3’üncü seviyeden 2’inci seviyeye yükseltilmişti.
turkey map
ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de bulunan vatandaşlarını İstanbul ve Antalya için uyardı
ABD Ankara Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan mesajda, İstanbul ve Antalya illerinde ciddi terör tehlikesi olduğu belirtildi. “ABD vatandaşları için acil durum mesajı” başlıklı mesajda, vatandaşların İstanbul ve Antalya’daki turistik bölgelerden, meydanlardan ve rıhtımlardan uzak durması gerektiği ifade edildi.
Büyükelçilik, geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki vatandaşlarına dönük bir mesaj yayımlayarak Türkiye’de bulunan ABD personelinin Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari, Bitlis, Elazığ, Adana, İzmir ve Muğla şehirlerine seyahat etmemesi gerektiğini belirtmişti. Daha önce listede bulunmayan İzmir ve Muğla’nın da ‘seyahat edilmemesi gereken’ şehirler arasında alınması dikkat çekmişti. Ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı’nın ‘Adana, İzmir ve Muğla’da bulunan askeri personelin ailelerinin Türkiye’den tahliye edileceği’ yönündeki açıklamasının ardından, personel aileleri ülkelerine geri dönmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here