American Airlines CEO’sunun Körfez Taşıyıcılarına İsyanı

0
59

Üç büyük Amerikan havayolu ve onların Ortadoğulu rakipleri arasındaki savaş, geçen yıl manşetlerde yer almıştı. American Airlines, Delta Air Lines ve United Airlines yetkilileri Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar merkezli üç havayolu; Emirates, Etihad Airways ve Qatar Airways’in devlet subvansiyonu aldığını ve bu ülkelerin milyarlarca  sübvansiyonu  kendi havayollarına vermiş olduğu ile ilgili kaygıları olduğunu açıklamışlardı.

American Airlines’ın yanı sıra United Airlines ve Delta Air Lines yetkilileri, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar ile Açık Semalar (Open Skies)anlaşmasının ABD hükümeti tarafından tekrar gözden geçirilmesi için geçen yıl lobi faaliyetlerine başlamıştı.

American Airlines CEO’su Doug Parker Çarşamba günü Dallastaki bir havacılık konferansında yaptığı bir konuşma sırasında “Bu şimdiye kadar ABD’de ticari havacılıkta gördüğüm en büyük tehdit ” dedi. Karlı olması mümkün olmayan New York JFK -Milan hattını örnek gösteren Parker “Ben, yeterince uzun süre bu işin içindeyim ve sayıların ne olduğunu biliyorum ve bu yapılamaz ” dedi. “Onlar karlı olamayacakları hatları da ekliyorlar, ama sübvanse olduğu için umurlarında değil.”

Emirates, Etihad Airways ve Qatar Airways yetkilileri ise geçen Haziran ayında iddiayı yalanlamış, Emirates’in CEO’su “açıkça yanlış” ve “iğrenç” suçlamalar olarak değerlendirmişti.

Parker Hindistan gibi bazı dış pazarlarda da böylesi bir rekabetin havayollarının yeteneğini sınırlayacağını ve  American Airlines, Delta ve United’ı zayıflatmak için bir tehdit oluşturacağını söyledi.

“Merkezlerin ve ağımızın güçlü olabilmesi, özellikle bizler gibi büyük global havayolları için, uluslararası pazarlarda adil bir rekabet yeteneğimizin olmasına dayanmaktadır,” dedi.

 

rekabet