Latest Posts

AKINCI’lar, üç ülkeyi kat ederek başarılı bir uçuş gerçekleştirdi

77 / 100

AKINCI’lar, üç ülkeyi kat ederek başarılı bir uçuş gerçekleştirdi

Taarruzi insansız hava aracı Akıncı yeni bir başarıya imza attı. Teknofest Azerbaycan’da yer alacak AKINCI, 3 ülkeyi geçip yaklaşık 2 bin kilometre kat ederek Azerbaycan’a ulaştı.

Festivale katılmak için 21 Mayıs sabahı Çorlu’dan havalanan ilk araç, Türk hava sahasını geçtikten sonra uçuşa Gürcistan üzerinde devam etti. Gürcistan’ı geçtikten sonra Azerbaycan hava sahasına giren araç, yaklaşık 5 saatte Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na inerek tarihi yolculuğu tamamladı.

akıncı

Böylece havacılık tarihimizde ilk kez milli olarak geliştirilen bir İHA, 3 ülke geçerek ve yaklaşık 2000 km kat ederek uzun ve başarılı bir uçuş gerçekleştirmiş oldu. Geçtiğimiz günlerde Roketsan tarafından geliştirilen Teber-82 Güdüm Kiti ile deniz yüzeyindeki hedefe yönelik başarılı bir atış testi gerçekleştiren Bayraktar AKINCI, aynı zamanda milli havacılık tarihimizin irtifa rekorunun da sahibi. Test uçuşlarına devam eden Bayraktar AKINCI B TİHA, 11 Mart 2022’de gerçekleşen test uçuşunda 40.170 feet yüksekliğe çıkarak havacılık tarihimizin irtifa rekorunu kırmıştı.

Latest Posts

POPULER