Airpreneurs Programı Ankara’da

0
73

Airpreneurs Programı Ankara’da

Boeing ve Türkiye Girişimcilik Vakfı iş birliğiyle düzenlenen Airpreneurs programının üçüncü durağı Ankara oldu. Program kapsamında gençlerin havacılık alanında daha girişimci olması hedefleniyor.

2017 yılının Şubat ve Haziran ayları arasında yedi ayrı ilde sekiz üniversitede gerçekleştirilen Airpreneurs programının ikincisi havacılık alanında gençleri daha girişimci kılmak ve bu alanda yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamak için yeniden yola çıktı. Bu yıl lansmanı İstanbul’da gerçekleştirilen “Airpreneurs” programının üçüncü durağı 23-24 Mart tarihlerinde Ankara oldu.

Ankara’da kazanan fikir “Jeticket” ile Eskisehir Osmangazi Üniversitesi’nden Barış Dal, Ankara Üniversitesi’nden Elif Mestav, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Ezgi Doğan, Hacettepe Üniversitesi’nden Mehmet Alperen İplikçi, Erciyes Üniversitesi’nden Melih Onur Tan ve Kocaeli Üniversitesi’nden Sefa Keskin’in bulunduğu ekip oldu. Program Ankara’nın ardından bu yıl sırasıyla, Trabzon, Elazığ ve Antalya’da uygulanacak. Programın finali ise yine İstanbul’da gerçekleştirilecek. İlk programda olduğu gibi ikinci programda da yaklaşık 700 üniversite öğrencisinin katılımı bekleniyor.

Program, “hackathon” olarak adlandırılan yuvarlak masa çalıştaylarıyla yeni girişimlere ilham olacak, öğrencilerin fikirlerini yarıştırabilecekleri sosyal bilimlerden fen bilimlerine kadar her branştan öğrenciler için hazırlandı. Program sonunda kazanan takım, 3 aylık inkubasyon (kuluçka) sürecine dahil olarak Girişimcilik Vakfı mentorlarıyla fikirlerini hayata geçirecek. Kazanan takım üyeleri fikirleri için ihtiyaç duydukları alanlardaki mentorlar ile süreç boyunca bir araya gelmeye devam edecek. Fikrin geliştirilmesi sürecinde mentorlar ile yapılacak birebir görüşmelerden, mentorların takımın ihtiyaç duyduğu bağlantıları sağlamasına kadar takım üyeleri her konuda destek alabilecek. Süreç boyunca ayrıca kazanan takım girişimcilik ekosistemindeki önemli etkinliklere de davet edilerek iş bağlantılarını geliştirme şansı yakalayacak.

Ankara’daki programa katılan Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın “Geçtiğimiz sene, bu programla 700 gencimizin gündemine havacılığı ve girişimciliği getirdik. Bu sene de en az bu sayıda öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz.  Airpreneurs ile hem gençleri girişimcilik konusunda cesaretlendiriyor hem de Türkiye’nin havacılık alanındaki potansiyelini destekliyoruz. Boeing olarak geçen sene Türkiye’de başlattığımız Milli Havacılık Planımızın hedeflerinden bir tanesi de Türkiye’nin havacılık alandaki büyüme hızını destekleyecek insan kaynağının gelişimine katkıda bulunmak. Airpreneurs programı, gençlerimize bugünün dünyasında ihtiyaç duyulan yeni nesil yetkinlikleri aşılamak açısından önemli bir program. Türkiye’nin havacılık alanındaki yüksek büyüme potansiyeline katkıda bulunmuş olmayı önemsiyor ve bundan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Türkiye Girişimcilik Vakfı’ndan programın Ankara ayağına katılım sağlayan Genel Müdür Mehru Aygül ise “Türkiye’de girişimcilik kültürünü güçlendirmeyi hedefleyen Girişimcilik Vakfı olarak, genç fikirleri profesyonellerle buluşturmayı misyon edindik. Gençlerin fikirlerini özgürce ve özgüvenle belirtebilecekleri alanların yaratılması gerektiğine inanıyoruz. Girişimciliğin sınırların ötesinde düşünebilmek olduğunu biliyoruz, fakat bu sınırların da profesyonellerin deneyim aktarımları ve ilham veren hikayeleriyle genişlediğini düşünüyoruz. Girişimcilik kültürünün topluma yayılması ve girişimciliğin bir kariyer yolu olarak benimsenmesi kısa sürede olabilecek bir gelişme değildir. Airpreneurs Programı gibi organizasyonların bu yolda atılan önemli adımlardan biri olduğuna inanıyoruz. Programın havacılık sektöründe bir dönüşümü başlatmasını umuyor, Boeing ile birlikte bu önemli organizasyonu yürüttüğümüz için mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Boeing Hakkında

Boeing, Türkiye ile 1940’lardan bu yana devam eden köklü ilişkiler sürdürmektedir ve bu kapsamda teknoloji, eğitim, sanat, kültür ve sağlık alanında yüzlerce projeye imza atmıştır. Boeing, Türkiye’ye uçak tedarik etmenin yanı sıra, Türkiye’deki havacılık paydaşlarının, üniversitelerin ve sanayinin güvenilir bir teknoloji ortağıdır. Boeing, Türkiye’de 21. yüzyıl kabiliyetlerinin gelişimine katkı sağlamak amacıyla okul öncesi eğitimden ilköğretime, meslek liselerine ve üniversitelere kadar uzanan çok geniş bir yelpazede eğitim, teknoloji, girişimcilik ve FeTeMM (fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik) programlarını desteklemektedir.

Türkiye Girişimcilik Vakfı Hakkında

Türkiye Girişimcilik Vakfı 2014 senesinde Sina Afra’nın fikir önderliğinde 25 kurucu ile kurulmuştur. Türkiye Girişimcilik Vakfı girişimcilik kültürünü aşılamak, üniversite gençlerinin girişimcilik ruhunu keşfetmelerini sağlamak ve uzun vadeli düşünce yapısı ile gençlere ilham olmak amacıyla hayata geçirilmiştir. Şu anda 33 kişilik bir mütevelli heyetine sahip olan Türkiye Girişimcilik Vakfı, Türkiye’de girişimcilik ve liderlik açısından en yatkın ve en yetenekli gençlerin bulunması ve desteklemek misyonunu edinmiştir. Network, Rol Model, Burs, Girişim Elçileri ve Giveback olarak 5 temel öğe üzerinden girişimcilik potansiyeli taşıyan gençleri seçen Türkiye Girişimcilik Vakfı, tüm alanlardaki girişimcilik fikrine ilham olmayı hedeflemektedir. www.girisimcilikvakfi.org