AİRBUS VE İRAN ARASINDAKİ ANLAŞMA RESMİYET KAZANDI

0
196

airbus_iran

Bugün imzalanan anlaşmaya göre İran,  118 yeni uçak alacak.

İran yetkilileri ve Airbus, yeni uçak siparişleri ve kapsamlı bir sivil havacılık işbirliği paketinden oluşan iki anlaşma imzaladı. Anlaşmalar, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’yi resmi ziyareti sırasında, Paris’teki   Élysée Sarayında imzalandı.

İran Air yeni  73 geniş gövde ve 45 tek koridorlu uçak için Airbus ile anlaşma imzaladı. Bu anlaşma ayrıca  bu yeni uçakların etkin bir şekilde operasyonda bulunmasını sağlayacak  pilot ve bakım eğitimi destek hizmetlerini de kapsamaktadır.

Ulaştırma ve Kentsel Kalkınma Bakanı Dr. Abbas Ahmed Akhoundi ayrıca , ülkenin sivil havacılık sektörünün modernizasyonunun desteklenmesi için havacılık ve seyrüsefer hizmetlerinin geliştirilmesi (ATM), havaalanı ve uçak operasyonlarını düzenlenmesi, teknik ve akademik eğitim, bakım, onarım ve endüstriyel desteğin bir parçası olarak kapsamlı bir işbirliği anlaşması da imzaladı.

 Iran Air Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su  Farhad Parvaresh tarafından imzalanan 118 yeni uçak için yapılan anlaşma, 21 A320ceo , 24 A320neo , 27 A330ceo , 18 A330neo (-900), 16 A350-1000 ve 12 A380′ den oluşuyor .

Iran Air Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ferhat Parvaresh “Bugün duyuruyoruz ki,  sivil havacılık sektörümüzü yeniden kurmanın başlangıcındayız ve bölgemizin gıpta edeceği en yüksek dünya standartlarını Airbus gibi ortaklarla temin edeceğiz ” dedi.

Airbus Başkanı ve CEO’su Fabrice Bregier,  “Gökyüzü İran halkı için açıldı ve Airbus,  İran’ın ticari havacılığa geri dönmesinden ve uluslararası sivil havacılık toplumuna tekrar  dahil olmasından  gurur duyuyor. Bugün, İran’ın ticari havacılık sektörünün onarım ve modernizasyonunda önemli bir adımdır ve Airbus üzerine düşen destekleyici rolünü oynamaya hazırdır “dedi .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − on iki =