GÜNCEL SON HABERLER

Airbus, 60 adetlik A220 siparişinin ilkini Air France’a teslim etti

85 / 100

Airbus, 60 adetlik A220 siparişinin ilkini Air France’a teslim etti 

Air France, A220-300 siparişlerinin ilkini Airbus’tan teslim aldı. Havayolunun bu model için verdiği toplam 60 adetlik sipariş, bir Avrupalı havayolundan gelen bugüne kadarki en büyük siparişi yansıtıyor. Uçak, Kanada’nın Mirabel kentindeki Airbus son montaj hattından teslim edildi ve Paris Charles-De-Gaulle Havalimanı’nda düzenlenen törenle resmi olarak duyuruldu.

A220, bugün 100-150 yolcu kapasiteli pazar segmentindeki en verimli ve esnek uçaktır. Air France’ın tek koridorlu filosunu bu en yeni nesil uçak ile yenilemesi, müşteri konforu ile birlikte verimliliği de artırmasını sağlarken aynı zamanda havayolunun çevresel ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına da katkı sağlayacak.

Air France, ilk A220-300 uçağını 2021 kış sezonundan itibaren orta mesafeli ağında işletmeye başlayacak. Havayolu, şu anda 136 adet uçaktan oluşan bir Airbus filosuna sahip. Ayrıca, uzun mesafeli filosunu yenileyen havayolu, 38 adetlik A350 siparişinin 11 adetini teslim aldı.

Air France A220-300 kabini, 148 yolcuyu rahatlıkla ağırlayacak şekilde tek sınıf düzeninde yapılandırılmıştır. Uçak, geniş deri koltuklar, büyük pencereler ve baş üstü dolaplarında yolcu başına % 20’ye varan daha fazla depolama alanının yanı sıra kabin genelinde tam Wi-Fi bağlantısı ve her yolcu koltuğunda iki adet USB girişi ile tek koridor sınıfında en yüksek konforu sunuyor.

A220, 100-150 kişi kapasiteli segment için özel olarak üretilmiş tek uçaktır ve en son teknoloji aerodinamiği, en gelişmiş malzemeleri ve Pratt & Whitney’in en yeni nesil turbofan motorlarını bir araya getiriyor. 6,390 km’ye kadar menzile sahip A220, havayollarına ek operasyonel esneklik sağlar. A220, önceki nesil uçaklara kıyasla koltuk başına %25’e kadar daha az yakıt tüketimi ve CO2 emisyon salımı sağlarken NOx emisyon seviyesi, endüstri standartlarına göre %50 daha düşüktür. Bunlara ek olarak, gürültü ayak izi önceki nesil uçaklara göre %50 oranında azaltılmıştır.

Ağustos sonu itibariyle dünya çapında 11 operatöre 170 adetin üzerinde A220 teslim edilmiştir.

Air France
Air France
Airbus, 60 adetlik A220 siparişinin ilkini Air France’a teslim etti
Zeynep Kali
İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER