Air France’ın grevdeki pilotları anlaşmaya yanaşmadı

0
108

airfrance

Air France’da çalışan pilotlar, greve yol açan anlaşmazlığı çözmek amacıyla sunulan öneriyi reddetti.

Pilotların bağlı olduğu SNPL sendikası, havayolunun indirimli fiyata yolcu taşıyan kolu Transavia’nın geliştirilmesi planlarının askıya alınması önerisinin, daha önceki tekliflerden daha fazla güvence içermediğini açıkladı.

Air France yönetim kurulu başkanı Alexandre de Juniac, Transavia’nın planlanan genişlemesinin bu yılın sonuna dek dondurulacağını bildirmişti.

Pilotların 8 gündür sürdürdükleri grev 1998’den bu yanaki en uzun süreli grev.

Grev, Air France’a günde 15 milyon euroya mal oluyor.

Alexandre de Juniac, Le Monde gazetesine verdiği demeçte, Transavia’nın geliştirilmesi planlarının askıya alınmasının, kapsamlı bir diyalog kurulması için zaman kazanılmasını amaçladığını söyledi ve pilotların grevinin, Air France açısından “bir felaket olduğunu” belirtti.

Dün de Fransa Ulaştırma Bakanı Alain Vidalies Air France’ın geleceğinin tehlike altında olduğunu söylemişti. Bakan, “ucuz havayolu sektörü, bir seçim değil, zorunluluk. Bu bir gerçek. Pilotlar da bunu gayet iyi biliyor.” dedi.

Air France pilotları, Transavia projesinin genişletilmesi planlarına, ücretlerini azaltacağı kaygısıyla karşı çıkıyor.

Pilot sendikası SNPL, dün, grevde tam bir çıkmaza girildiğini, grevin zayıflamasını uman yönetimin, zaman kazanmaya çalıştığını bildirerek, Fransız hükümetine anlaşmazlığa müdahale etmesi için çağrıda bulunmuştu.

lojiport

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here