Afriqiyah Airways: Trablus ve Bingazi arasında seferler başlıyor

0
764

Libyalı bir yetkili Cuma günü yaptığı açıklamada, Trablus ile Bingazi arasındaki ticari uçuşların bir yıldan uzun süredir askıya alındıktan sonra bu ay içinde yeniden başlayacağını söyledi. 

Devlete ait Libya Afriqiyah Airways yetkilisi Milad al-Hecrasi Libya Panorama televizyonuna verdiği demeçte, Bingazi’deki Benina Uluslararası Havaalanı ile Trablus’un Mitiga Uluslararası Havaalanı arasındaki uçuşlar 23 Ekim’de başlayacak.

Trablus’tan ilk uçak Cuma günü erken saatlerde Bingazi’nin Benina Uluslararası Havalimanı’na indi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, bir yıldan uzun bir aradan sonra Trablus’tan bir Afriqiyah Havayolları uçağının havaalanına indiği bildirildi.

Uçakta Afriqiyah Airways‘den bir heyet, Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA) Ulaştırma Bakanlığı’nın havalimanları ve sivil havacılık yetkilileri vardı.

Havaalanları İdaresi Basın Bürosu, delegasyonun, tanınan bu iki uluslararası Libya havalimanı arasındaki tarifeli uçuşların yeniden işletilmesi için gerekli olanın sağlanmasına katkıda bulunacağını bildirdi.

Havalimanı, Libya’nın en büyük ikinci şehri olan Bingazi’nin doğusunda yer alıyor ve Hafter güçlerinin 2019’da Trablus’a saldırmasıyla birlikte kapatıldı.

Libya, 2011’de son hükümdar Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana iç savaşla parçalandı.