ABD'de uzay aracı kazası: 1 ölü

0
111

spaceship

Virgin Galactic’in geliştirdiği SpaceShipTwo, test uçuşu sırasında, henüz belirlenemeyen bir nedenle, içindeki iki pilotla birlikte Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde düştü. İkiye bölünen uzay aracındaki pilotlardan biri ölürken diğer pilotun yaralı olarak kurtulduğu açıklandı. Yaralı pilotun sağlık durumu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

SpaceShipTwo, kendisini belirli bir irtifaya kadar çıkaran bir roketten ayrılıp, kalan yükseliği tamamlama ve uzaya çıktıktan sonra 6 dakika boyunca dünya üzerinde kalıp geri dönme şeklindeki bir hayli iddialı projenin ürünü. Aracın testleri uzun süredir devam ediyordu ve 2015 yılında uzaya ilk uçuşun gerçekleştirilmesi amaçlanıyordu.

Virgin Galactic’in CEO’su George Whitesides, kısa süre önce Space.com’a verdiği röportajda SpaceShipTwo adlı araçlarının, uzay yüzeyinde gerçekleştirilecek testlere hazır olduğunu, bu testlerin her an gerçekleştirilebileceğini açıklamıştı. Testler sırasında düşmesi büyük hayal kırıklığı yarattı.

Yolculuk için talep edilen 250 bin doların binlerce kişi tarafından ödendiği biliniyor. Aralarında şarkıcı Lady Gaga, oyuncu Ashton Kutcher, bilim adamı Stephan Hawking gibi tanınmış isimlerin de yer aldığı bu kişilerin, ilgili olayın ardından nasıl bir yol izleyeceği de merak konusu.

log

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here