4 günlük zarar 26 milyon Euro

0
189

hamdi topçu4 günlük zarar 26 milyon Euro

 

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, İstanbul’da olumsuz hava koşullarının etkili olduğu 17-20 Şubat’taki operasyonun THY’ye maliyetini 25 milyon 961 bin 790 Euro olarak hesapladıklarını kaydetti

 

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Atatürk Havalimanı’nın alan bakımından küçük olduğunu belirterek, “En ufak bir olumsuzlukta ciddi rötarlar ve havada beklemeler yaşanıyor. Şu anda Atatürk Havalimanı’nın bu sıkışıklığından dolayı kaybımız yılda 200 milyon doların üzerinde” dedi.

Hamdi Topçu, olumsuz hava koşullarının etkili olduğu 17-20 Şubat’taki operasyonun, THY’ye maliyetini 25 milyon 961 bin 790 Euro olarak hesapladıklarını kaydetti. Topçu, söz konusu dönemde bin 268 seferin iptal edildiğini belirtti. Topçu, havalimanında bekleyen 90 bin kişiye ikramda bulunduklarını, 8 bin yolcuyu da otellerde misafir ettiklerini bildirdi. Atatürk Havalimanı’nda, bu tarihlerdeki olumsuz hava koşulları nedeniyle bir günde sadece 28 uçağın kalktığını hatırlatan Topçu, şöyle konuştu: “Çok düşük bir rakam. Bu, Atatürk Havalimanı pistlerinin yetersiz oluşundan ve kalkışa izin verilmemesinden kaynaklanan bir durumdu. Yoksa bizim uçaklarımız ve operasyonumuzun herhangi bir eksikliği yoktu. Havaalanındaki bütün ekiplerimiz, uçaklarımız bekliyordu. Güvenlik konusu neticesinde bu uçakların, bu şartlarda kaldırılmasının uygun olmadığı rapor edildiği için iptal ettik. Atatürk Havalimanı uçuşlara kapatılsaydı bence daha iyi olurdu.”

Net kâr 2.5 kat arttı

Topçu, 31 Mart’ta Tayvan’ın başkenti Taipei’ye sefer başlatacaklarını belirterek, “İlk defa bir uzun yol destinasyonunda çift koridorlu uçaklarla her gün sefere başlıyoruz. Şu andaki rezervasyonlarımızın gayet iyi gittiğini görüyoruz” diye konuştu. Bilet fiyatlarının yaz aylarında ucuzlayacağını kaydeden Topçu, bu sene Ordu-Giresun, Hakkari, San Francisco, Abuja, Luanda, Bari, Taipei, Porto ve Manila’ya sefer düzenleyeceklerini kaydetti. Topçu, geçen yıl net karlarının yüzde 237 artışla 845 milyon dolara ulaştığını belirtti.