3. havalimanında yer teslimi resmen yapıldı

0
72

3.havalimanı metroDHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, İstanbul’a yapılacak 3. havalimanında yer tesliminin 1 Mayıs itibarıyla resmen yapıldığını , temelin yakın zamanda atılacağını belirtti.

Yıldırım yaptığı açıklamada, master planın zemin problemleri nedeniyle küçük değişikliklere uğradığını ifade etti.

Havalimanı temel atma tarihinin sorumlu firma tarafından netleştirileceğini , önemli olan yer teslimi olduğu vurgulandı.

Kredi sözleşmesiyle ilgili olarak DHMİ’ nin kredi sözleşmesine kısmen garanti verdiklerini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

“Sözleşmemizde yatırım miktarının belli bir kısmı, öz kaynaklarla karşılanmak zorunda, bir kısmı da kredilendirilecek. Kredilendirilme kısmına belli şartlarda bizim garanti vermemiz söz konusu. Borç üstlenim anlaşması diye geçiyor. Çünkü DHMİ işin asıl sahibidir. Alınacak kredinin belli bir yüzdesine biz, borç üstlenim anlaşmasıyla kefil olmuş oluyoruz. Sözleşme şartlarıyla bellidir, rakam olarak söylemek gerekirse bizim üstleneceğimiz kısım 5 milyar avro civarında. Sözleşme netleşip imzalandıktan sonra kesin rakamlar ortaya çıkacak.”

Havalimanının ilk etabının daha önce 29 Ekim 2017’de açılacağı duyurulmuştu. Yetişip yetişmeyeceğini zaman gösterecek. ilk etap için teslim süresi 42 ay.

Yeni Havalimanında en son teknolojinin kullanılacak. Havalimanında 5 uçak aynı anda iniş kalkış yapabilecek.