3. Havalimanı için konut uyarısı

0
46

İstanbul’un yeni havalimanı 29 Ekim’deki açılışa hazırlanırken, bölgedeki emlak piyasası da hareketlenmeye başladı. Tamamlandığında 225 bin kişinin çalışacağı 3. Havalimanı’na yakın bölgede konut stokunun yeterli olmadığı uyarısı yapıldı. Lüks konutların ağırlıklı olduğu Göktürk ve Kemerburgaz’da ise pilot ve hosteslere kiralama ve satışlar başladı.

3. Havalimanı’nın açılış tarihi 29 Ekim olarak belirlendi. Tarih yaklaştıkça havalimanı çalışanlarının yerleşim telaşı da başladı. Bölgede en fazla talep havalimanına 15 dakika mesafedeki Göktürk ve Kemerburgaz’da oldu.

225 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK

Tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasiteli olacak havalimanında 225 bin kişi çalışacak. Henüz açılışa zaman olması nedeniyle alımları yoğun değil. Ancak mayıstan itibaren arayışlarının yoğunlaşacağı ve yaz aylarından itibaren alım ve kiralamaların artacağı düşünülüyor.

KONUT STOKU YETERLİ DEĞİL

Alınan bilgilere göre civardaki konut stoku yeterli olmayacak. İhtiyacı karşılamak için 2B vasfında arazilerin imara açılması gündemde. Yetkililer, “Bu da bir -iki ay içinde gerçekleşecek” dedi.

MAYIS AYINDA İLGİNİN ARTMASI BEKLENİYOR

Bölge hakkında bilgi veren Gayrimenkul Uzmanı Tarık Davutoğlu, pilot ve hostes gibi havalimanı çalışanlarından Göktürk ve Kemerburgaz’a talep geldiğini söyledi. Davutoğlu, “Şimdilik birkaç tane pilot geldi. Birkaçına da satış yaptık. Ancak gelen talep henüz çok yoğun değil. Havalimanına en yakın bölge Bolluca. Fakat o bölgede pilotların yaşayabileceği nitelikli konut stoku az ve pilotların yaşayabileceği öyle lüks bir alan ve çevre yok. Dolayısıyla Göktürk’ü tercih ediyorlar” diye konuştu. Bu nedenle taşınmaların şimdi az olsa da mayıs ayı itibariyle bu ilgi artacağını söyleyen Davutoğlu, “Yazın da satın almalar başlayacak” dedi.

METREKARELER 6 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Bölgede metrekare satış fiyatları siteye göre değişmekle birlikte ortalama metrekare konut satış fiyatlarının 6 bin TL ile 11 bin TL arasında olduğunu belirten Davutoğlu, 1+1 dairelerin aylık kiralarının 2 bin TL’den başlayıp villa tipi yapılara kaydıkça 25 bin ile 30 bine çıktığını söyledi. Davutoğlu, şu anda ise yüksek faizlerden dolayı piyasada fiyatların düşüş eğiliminde olduğunu, bunun da alıcılar için bir fırsat yarattığını kaydetti.

Kaynak:www.yenisafak.com

Yukarıdaki görsel, IGA Gorsel Arviş’den alınmıştır.