23 ülke ile havacılık müzakeresi gerçekleştirildi

0
92

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, ülkemizi temsilen katıldığı ICAO Uluslararası Sivil Havacılık Müzakereleri Konferansı ICAN2017’de 23 ülke ile ikili havacılık müzakeresi gerçekleştirdi.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü(ICAO) üyesi ülkelerin, katılımcı diğer ülkelerle ikili havacılık müzakerelerinde bulunmak üzere her yıl biraraya geldiği ICAN Konferansı’nın 10.su Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da 4-8 Aralık 2017 tarihlerinde düzenlendi. 66 ülkenin katıldığı ICAN’de Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici’nin başkanlığındaki heyet, bir hafta boyunda uçuş nokta ve sefer sayılarının arttırılması ve sivil havacılık alanında işbirliğinin geliştirilmesi konusunda ikili müzakerelerde bulundu.

Türk heyetinin diğer ülkelerle yaptığı müzakereler kapsamında, Brezilya, Şili ve Suudi Arabistan ile daha önce parafe edilmiş 3 Hava Ulaşım Anlaşması imza altına alındı. Sefer artışlarına ilişkin ikili müzakereler kapsamında Bahreyn ile 27, Belarus ile 1, Kamerun ile 3, Gana ile 7, Ürdün ile 12, Katar ile 3, Nijerya ile 7 olmak üzere toplam 60 yolcu frekans artışı sağlanırken, Malezya ile yapılan müzakerelerde ise sınırsız yolcu seferi hakkı elde edildi.

Yeni uçuş noktaları konusunda Bahreyn ile 2, Nijerya ile 1 yeni nokta konusunda mutabakata varılırken, Belarus ile gerçekleştirilen görüşmelerde 2 frekans kargo artışı sağlanması konusunda mutabık kalınmıştır.

Irak, Kenya, Mauritius, Rusya, Sri Lanka, Tanzanya, Zambia, Azerbaycan ile de sivil havacılıkta işbirliğine yönelik mutabakat zabıtları imzalanırken, Hong Kong, Kanada ve Brunei Sivil Havacılık Heyetleri ile de göndemdışı olarak sivil havacılık ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla görüşmelerde bulunuldu.