2015’te 1 milyar 184 milyon kişi seyahat etti

0
156

BM Dünya Turizm Örgütü, 2015 yılında, 2014 yılına oranla yüzde 4,4’lük artışla 1 milyar 184 milyon kişinin seyahat ettiğini açıkladı.

havalimanı terminal

Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), 2015 yılı içinde bir önceki yıla oranla yüzde 4,4’lük artışla 1 milyar 184 milyon kişinin seyahat ettiğini duyurdu.

UNWTO’nun binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan UNWTO Genel Sekreteri Talep Rifai, dünya turizminde yaşanan krizin ardından 2010 yılından bu yana ortalama yüzde 4’ün üzerinde sürekli bir artış olduğuna dikkati çekti.

Turizm sektörünün dünyanın bir çok yerinde ekonomik büyümeye yardımcı olmaya ve istihdam sağlamaya devam ettiğini vurgulayan Rifai, şunları kaydetti:

“2015 yılının turist rakamlarına petrol fiyatlarındaki değişiklik ve dünyanın farklı yerlerindeki krizler gibi bir çok faktörün etki ettiğini görebiliyoruz. Turizmin gelişmesinin güvenlik meselesiyle büyük oranda bağlantılı olmasından dolayı panik ve korkunun asla üzerimizde egemenlik kurmasına izin vermemeliyiz. Seyahat etmeye devam etmeliyiz. Güvenlik sadece yakın zamanda terörist saldırıların olduğu Mısır’ın, Fransa’nın, Tayland’ın, Endonezya’nın ya da Türkiye’nin meselesi değildir. Tüm ülkelerin meselesidir ve küresel olarak ele alınmalıdır.”