Türk Hava Yolları uçuş takip sistemini değiştiriyor

0
48
THY_uçuş takip sistemini değiştiriyor
Seyahat ve turizm sektöründe faaliyet gösteren küresel bir teknoloji sağlayıcısı olan Sabre Corporation (NASDAQ: SABR), havayolu şirketinin operasyonlarını kolaylaştırmak için AirCentre Uçuş Planı Yöneticisini sunmak üzere Türk Hava Yolları ile yeni bir takip sistemine geçilecek.

Sabre Corporation, AirCentre Uçuş Planı Yöneticisini sunmak üzere Türk Hava Yolları ile yeni bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında Türk Hava Yolları’nın uçuş takip sisteminde Flight Explorer sistemine geçiş yapacağı bildirildi.

Anlaşmanın başından bu yana Sabre, önemli maliyet tasarrufu sağlamak ve önemli uçuş planlama kararlarını desteklemek üzere AirCentre Uçuş Planı Yöneticisini uygulamak için Türk Hava Yolları ile sıkı bir işbirliği yaptı.  Yeni anlaşma kapsamındaki çözüm, THY’nin hizmet sunduğu bölgedeki konumunu güçlendirmesi için önemli destek sağlayacak.

Türk Hava Yolları Yatırım ve Teknoloji Direktörü Dr. Ahmet Bolat: “Vizyonumuz dünyadaki lider havayolu şirketlerinden biri olmak ve bu sebeple doğru teknolojiye sahip olmamız çok önemli. Son altı yıl içinde, Sabre’nin Uçuş Planı Yöneticisi, önemli uçuş planlaması verilerinin birleştirilmesini otomatik hale getirmemiz konusunda bize destek sağlayan çok önemli bir araç olmuştur.  Bu araç, operasyon maliyetlerini azaltırken hem yolcularımız hem de mürettebatımız için gelişmiş bir uçuş deneyimi sunma arasındaki zor dengeyi sağlamamıza yardımcı olmuştur.  Sabre, vizyonumuz olan genel karar alma sürecini geliştirmek için tüm operasyonların birbirini desteklediği, gerçekten iletişim halinde bir havayolu şirketi oluşturma  doğrultusunda çalışabilmemizi sağlıyor” dedi.

Sabre Airline Solutions, EMEA Genel Başkan Yardımcısı Dino Gelmetti: “Türk Hava Yolları EMEA alanındaki başarısını sürekli artırmakta ve sürekli büyümeye yönelik belirli bir stratejiye sahip.  Sabre, operasyonlarını kolaylaştırmaya ve gelirlerini artırmaya yardımcı olabilecek teknolojiler sunarak Türk Hava Yolları’nın bu stratejiyi elde etmesine yardımcı olmayı kararlıdır.  Ayrıca, Türkiye’nin EMEA bölgesindeki en güçlü ve en heyecan verici ülkelerden biri olduğunu ve küresel iş dünyası açısından önemli bir pazar olduğunu biliyoruz; bu dinamik pazardaki büyüme fırsatlarından yararlanmak ve bölgede faaliyet gösteren müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için kısa süre önce İstanbul’da bir ofis açtık” dedi.

Sabre Uçuş Planı Yöneticisi, hava durumu, hava boşluğu kısıtlamaları, uçak performansı ve çizelge bilgileri dahil çeşitli değişkenlere ilişkin gerçek zamanlı bilgileri bir araya getiriyor ve bu verilere göre en uygun uçuş rotasını hesaplıyor.  Bu otomasyon tüm operasyonlar genelinde uçuş planlaması karar alma sürecini desteklerken Türk Hava Yolları’nın yakıt verimliliği ve CO2 emisyonları gibi önemli konulara da odaklanmasını sağlayacak.

Sabre teknolojisi, dünyanın en büyük havayolu taşımacıları da dahil, küresel olarak 225 havayolu şirketi tarafından kullanılıyor. Sabre’nin kapsamlı esnek ve ölçeklendirilebilir yazılım çözümleri havayolu şirketlerinin istedikleri şekilde faaliyet göstermelerine ve işlerini değişen ihtiyaçlara ve gereksinimlere göre uyarlamalarına olanak sağlıyor. Sabre’nin sunduğu çözümler, günlük havayolu operasyonlarını optimize ederek hava yolu şirketlerinin en büyük zorluklarını çözmelerine yardımcı oluyor; böylece gelir artışı, maliyet tasarrufu ve daha iyi seyahat deneyimleri sunma imkanı sağlanıyor.