Anasayfa / Havacılık / Uçuş Personeline Saldıran Kişinin İtirazını Mahkeme Reddetti !
https://www.afes.org.au/category/judgement

Uçuş Personeline Saldıran Kişinin İtirazını Mahkeme Reddetti !

Son yıllarda gündelik hayatta sıkça karşılaşılan yorumlardan biri de insanların giderek saldırganlaştığı yönünde. Medyada yer alan olaylardan saldırıların sadece kamu görevlilerine, doktorlara ya da avukatlara değil aynı zamanda uçuş kabin görevlilerine karşı da işlendiği haberleri yer alıyor. Bu fiziksel saldırı olaylarından biri de geçtiğimiz yıl Şubat ayında Adana Havalimanı’ndan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na hareket eden uçakta bulunan bir yolcu tarafından uçuş kabin görevlisine karşı işlenmişti.

Yönetmelik ne demekte?

Saldıran kişiler için, Sivil Havacilik Genel Müdürlüğü Tarafından Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelik’in (SHY-İPC)[1] (“Yönetmelik”) 5. maddesinde “kural tanımaz yolcular” tanımı yer almaktadır. Bu tanımın kapsamına giren kişilerin, uyarıya rağmen Yönetmelik’te suç sayılan fiilleri işlemeye devam eden yolcu girmektedir. Yönetmelik’in 5. 2 maddesine göre tutanak tutulabilmesi için, öncelikle yolcuya “fiilinin Genel Müdürlük talimatına aykırı olduğu ve sonlandırmaması halinde idari para cezası uygulanacağı”na ilişkin uçak mürettebatı tarafından sözlü uyarıda bulunulması gerekmektedir. Buna rağmen hareketine devam eden yolcu hakkında uçağın kaptanı ve iki kabin memuru tarafından tutanak tutulması gerekmektedir.

Cezası Nedir?

Yönetmelik’in EK1 olarak belirtilen İdari Para Cezası Uygulanacak Bulgular ve Uygulanacak Ceza Miktarları[2] adlı belgede her suç fiili için ayrı ceza miktarı belirlenmiştir. Konumuzda yer alan olaydaki fiil, ceza maddesi 53’te; “kabin ekibinin görevini yapmasına güç kullanarak engel olmak” şeklinde tanımlanmış olup ceza miktarı olarak 1.000 TL belirlenmiştir. İdari para cezasına itiraz usulü Yönetmelik’in 11. Maddesine göre tebliğden itibaren 15 gün içinde Mahkemeye başvuru olarak belirtilmiştir. Olayımızdaki yolcu bu itirazı gerçekleştirmesine rağmen, Mahkeme itirazları yersiz bularak 1.000 TL idari para cezasına yönelik itirazları reddetmiştir.

Bu tarz olayların sık gerçekleşmesinden de anlıyoruz ki, Yönetmelik’te belirlenen ceza miktarı pek caydırıcı değildir. Caydırıcılığı artırarak ve yasal yolların daha sık ve etkin kullanılmasını sağlayarak, günümüzde terör gibi sebeplerle zaten tedirgin uçan diğer yolcular da serbestçe ve huzur içerisinde seyahat edebilirler.

©Serap Zuvin Hukuk Bürosu

[1] 19 Ekim 1983 tarihli 28543 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, Sivil Havacilik Genel Müdürlüğü Tarafından Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelik (SHY-İPC)

[2] http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/mevzuat/sektorel/yonetmelikler/IPC_EK.pdf

Hakkında Serap Zuvin Hukuk Bürosu

Bunada Gözatın

Air Astana Kargo Filosunu Kurdu

Kazakistan’ın ulusal taşıyıcısı Air Astana, kargo filosu için daha önce yolcu taşıyan 3 adet eski …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<