Anasayfa / Havacılık / Uçuş görevliniz ile arkadaş olmanın 10 yolu

Uçuş görevliniz ile arkadaş olmanın 10 yolu

Havayoluyla seyahat eden herkes , küçük bir alanda dar bir koltuğa oturup, üç beş (veya daha fazla) saat harcamanın zorluklarını bilir. Ancak 200 kişiyle ilgilenerek, dar bir alanda çalışmanın nasıl bir şey olduğunu hiç düşündünüz mü?

Uçuş görevlilerinin işlerini biraz daha kolay hale getirmek için yapılabilecek şeyleri, aktif ve eski uçuş görevlilerine sorduk. Bu neden umurunuzda olsun ki? Bir kere nezaket hoş bir şeydir,  ayrıca uçuş görevlileri sizin bu nezaketinizi ücretsiz bir kokteyl hatta bir upgrade ile ödüllendirebilir. Fakat somut bir ödül almasanız bile, gökyüzündeki şanınıza şerefinize katkı olsun, siz yine de uçuş ekibine nazik olun.

Bu kadar kolay

Her uçuş görevlisinin hayali : Nazik yolcu. Çılgın Yolcular 35.000 Feet’de kitabının da yazarı olan uçuş görevlisi Heather Poole “Bugünlerde birisinin bana baktığını görmek çok seyrek görülen bir durum , aynı kişi hoş bir şeyler de söylüyorsa, cevap vermek için şoktan çıkmam gerekiyor.  Nazik bir sözcük, çoğu yolcunun bilemeyeceği kadar etkileyicidir. “Uçak kapısından içeri girdiğiniz andan itibaren deneyebilirsiniz: Gülümseyin ve kabin ekibine merhaba deyin – bu gerçekten kolay.

Hazır olun

Uçağa binen, koltuğunu bulan ve sonra koridoru engelleyerek- arkasındaki herkes öylece geçmek için bekliyorken, dizüstü bilgisayarını, cep telefonunu, kulaklıklarını, yastığını vs. gibi pek çok şeyi çantasından çıkaran yolcunun arkasında kaldınız mı ? Elbette . İşte aman “O”kişi olmayın! Bu eşyaları çantanızdan çıkarmak için bekleme salonunda bol bol zamanınız vardı. Ya da, yolculuğunuzu önceden planlayın ve bunları daha küçük, ayrı bir “koltuk çantası “na koyun. Bu, herkesin koltuklarına daha çabuk gitmesine yardımcı olacak ve bu da uçuş ekibinizi çok mutlu edecektir.

Check-in sırasında Ver

Fiziksel olarak çantanızı başüstü dolaba kaldıracak durumda değilseniz ve size yardımcı olabilecek biriyle seyahat etmiyorsanız, çantanızı bagaja verin. Bunun iyi bir nedeni var: Çoğu havayolunun, defalarca ağır kaldırmanın neden olduğu yaralanmalar sebebiyle, kabin ekibinin çantalara yardım etmesini yasaklayan katı kuralları vardır. Bazen uçuş görevlisi size yardım etmek istese bile, izin verilmez. “Bu bizim için güvenlik gerekliliklerinden,” diye açıklıyor bir uçuş görevlisi. “Sakatlanmamızı istemiyorlar.” Ayrıca, zamanında kalkış, havayolları için büyük önem taşıyor ve gecikmelerin 1 numaralı nedeni bagajlar. Bu nedenle bazı taşıyıcılar, kapıda ücretsiz olarak çantanızı ambara yüklemeyi bile önerir.

Gördüm ama duymadım

Ahh, o kulaklıklar her yerde. Uçuş görevlileri, birçok insanı uçuş sırasında oyaladığı için kulaklıklardan memnun. Ancak kabin görevlileri koridorda yiyecek veya içecekle göründüğünde, kulak tıkaçlarından en azından birini çıkarmanızı istiyorlar, böylece onları duyabiliyorsunuz.

Bir görevli anlatıyor: “Ben her zaman  ‘Ne alırsınız ?’ diye soruyorum ve onlar ‘Anlamadım ? ‘” Diyorlar. “Kulaklıklarını çıkarmayan yolculara içecek seçeneklerini defalarca tekrarlamak çok bıktırıcı. Eğer servis istemiyorsanız, en azından bunu belli edin. “Beni gördüğünüzü fark ettirmek bir nezakettir, böyle davranırsanız bende bir sonraki yolcuya geçerim.”dedi.

Çocuklarla çocuk olmayın

Gençlerle seyahat ediyorsanız, onları mutlu etmek ve meşgul etmek için ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyle, tepeden tırnağa silahlanmış olarak gelin. Bunlar havayolu şirketinde mevcut olmayabilecek oyuncaklar, bulmacalar, videolar ve hatta sevdikleri yiyecekler olabilir. “Bir tek bebek bezi bile olmadan uçağa binen insanlar var ” diyor bir uçuş görevlisi. “Bebeğinizi seviyoruz, ama …” diyor bir başkası. “Kabin ekibinin üyeleri bebek bakıcısı değil, lütfen tuvalete giderken bebeğinizi tutmalarını istemeyin.”

Size yardım edelim

“Uçmaktan korkuyorsanız veya hasta hissediyorsanız, bize söyleyin” diye ekliyor bir görevli. “Yardımcı olabiliriz, biz de yardım etmek isteriz ve genellikle bakınca anlayabiliyoruz sıkıntılı olduğunuzu , ancak bize bildirirseniz daha iyi olur”  Yasaya göre, aspirin bile olsa ilaç dağıtımı yasaklandı. İhtiyacınız olacağını düşündünüzde kendi ilaçlarınızı yanınıza aldığınıza emin olun. Fakat rahatlamanıza yardımcı olabilirler ve gerektiğinde, son öğününüzün kucağınıza veya yanınızdaki kişinin üzerine saçılmasını önlemeye yardımcı olabilirler.

İstilacı olmayın

Bir kabin görevlisi “Gemi mutfağı bizim cennetimizdir” diyor. “Servise hazırlanmak, konuşmak, kendimizi toplamak, sadece birarada olmak için oraya gidiyoruz. Bizimle sohbet etmek isterseniz genellikle sorun olmaz (sonuçta hepimiz insanları severiz!) Ancak  5-10 dakika süreyle ,en fazla  15 dakika kalın. 35.000 feet’teki en güzel şeylerden biri de ilginç insanlarla tanışmak ve bu da uçuş görevlisi olmayı sevmemin bir sebebi. “Uzun bir uçuş sırasında bacaklarınızı açmak için mutfağa kadar gelmeniz gerekiyorsa, lütfen önce sorun ve bunu kısa tutmanız gerektiğini bilin.

Kendi polisiniz olun

Bir uçakta kaba ya da gülünç davranışlar sergilemenin bir mazereti yok ancak ne yazık ki oluyor. Bir uçuş görevlisi olarak ya görmezden geliyorsun ya da kibarca çözüyorsun.Ancak “Koltuğunuzu öne getirmesini birine söyleyemem, yapamam.” ” Eşinin / kocanın / arkadaşının yanına oturmak isteyeceğin için insanları koltuk değiştirmeye zorlayamam . Ve eğer arkanızdaki çocuk ayaklarıyla koltuğunuzu tekmeleyecek olursa, ebeveynine – kaba olmadan – bu küçük bacakların neler yaptığının farkında olmalarını isteyin, çünkü hayır, uçuş görevliniz buna da karışamaz.

Lütfen Dikkat

Görevliler güvenlik talimatlarını anlatırken  dikkatini vermemek gerçekten pek çok kişiye cazip geliyor, ancak görevlilerin ilk işi bizi havada güvende tutmak,  gözleriniz ve kulaklarınız onlarda olduğunda bunu takdir ediyorlar. Bir uçuş görevlisi ,  “Şirket ve FAA politikası gereği, FAA kurallarına uymazsak şahsen hesap vermemiz gerekebiliyor.” Emniyet kemerlerinizi takmadıysanız veya koltuğunuz kalkış sırasında dik konuma getirmediyseniz, sizi uyarmak bizim işimiz. Uçaklarda gizli müşteriler var,  kimliği bilinmeyen bu yolcular, uçuş görevlilerinin kuralları uygulayıp uygulamadığını kontrol ediyor.

Gitme zamanı

Uçuş görevlilerine sadece uçağın kapıları kapalı olduğu süre için para ödendiğini biliyor muydunuz? Bu yüzden çabucak bindiğinizde ve mümkün olduğunca çabuk uçaktan indiğinizde teşekkür ediyorlar. Bir uçuş görevlisi;  “Uyuyan çocuğunu uyandırmak istemeyen insanlar oluyor”  “Ve ben, ‘Çocuğunuz hâlâ uyuyor?” “Ayakkabılarınızı giyin, eşyalarınızı toplayın ve sıranız geldiğinde kalkmaya hazır olun demek istiyorum.”  Gitmeniz gereken yerler var, uçuş görevlinizin de öyle!

İçerik:www.usatoday.com

Hakkında Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Bunada Gözatın

Emirates, Aviation 100 Ödüllerinde Yılın Ortadoğu & Afrika Havayolu seçildi

Emirates, Aviation 100 Ödüllerinde Yılın Ortadoğu & Afrika Havayolu seçildi Dünyanın en büyük uluslararası havayolu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<