Anasayfa / Araştırma / Uçakta uyumanın en iyi yolu nedir?

Uçakta uyumanın en iyi yolu nedir?

Hiç kimse, tatilinin ilk 36 saatini bir uçuşun etkilerinden kurtulmak için harcamak istemiyor. Yolculuğun bir noktasında, biraz uyumayı denemek iyi bir fikirdir.Tazelenmenizde size yardımcı olacak ipuçlarını bir araya getirdik, işte bunlardan bazıları…

Koltuğunuz için savurganlık edin

En belirgin olanla başlayalım. Business sınıfı uçun. Veya daha da iyisi, birinci sınıf, Telegraph’ın seyahat sağlığı uzmanı Dr. Richard Dawood. “Ödeyebilecekseniz bu en güzel seçenek.” diyor.

“Havayolu şirketleri, üst sınıfta seyahat eden yolcuların seyahat ederken rahatça uyumasını sağlayacak, tamamen düz hale gelebilen, birinci sınıf koltukları, neredeyse bir sanat biçimine dönüştürmüşler – ancak bu ayrıcalıklar ücrete tabi. Bununla birlikte, ödeyebileceğiniz en yüksek veya en rahat sınıfta seyahat etmek mantıklı. ”

Birinci sınıfta seyahat edemeseniz bile, ekstra bacak alanlı bir koltuk için biraz daha fazla ödeme yapabilirsiniz. Çoğu hava yolu şirketi rezervasyon sırasında bu seçeneği sunar.

Sakin bir yer seçin

EasyJet tarafından yapılan araştırma, uçağın en çok talep gören koltuğunun uçağın ön tarafına yakın 7F olduğunu ve muhtemelen inişin kolay olması için seçildiğini gösteriyor. Ancak, huzur ve sessizlik arayanlar,genellikle bebeği olan ebeveynlerin seyahat edecekleri ve uçuş görevlilerinin içecek arabaları ile dolaştığı ön taraftan kaçınmak isteyebilirler.

Yani uçağın arkasını düşünmeniz daha uygun. Pencere kenarı koltuklar, rahatsız edilme ihtimalini azaltır ve ayrıca başınızı yaslamak için de size bir alan sağlar.

Rahat kıyafetler tercih edin

Uyumayı hedefliyorsanız, rahat ve sizi sıkmayan giyim eşyaları kullanın (varis çorapları hariç). Bol giysiler giymeniz, kan akışınız sınırlandığında oluşan derin ven trombozuna (DVT) karşı önlem almanıza yardımcı olacaktır.

Hangi pozisyon doğru?

Birinci sınıf ya da business sınıfında olanlar için sorun yok.

Peki ya geriye kalanlar? Dr Dawood, koltuğunda kısa bir uyku tercih edenler için en iyi pozisyonun (arkanızda oturan için pek öyle olmasa da ), koltuğunuzu olabildiğince geriye yaslamak olduğuna inanıyor. “Mümkün olduğunca koltuğunuzu geriye yaslayın ve koşulların izin verdiği kadar rahat olmaya  çalışın” diyor.

İngiliz Kiropraktik Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre, dik olarak oturmak sırt ağrısına katkıda bulunuyor ve 135 derece açı ile hafif geriye yaslanmanın spinal disklere en az basıncı yaptığını gösteriyor.

Kafasını ön koltuğun sırtına yaslayarak öne eğilip uyumak isteyenler için dezavantajlar arasında boynunuza uygulanan aşırı baskı ve koltuğun sahibinin hareketleri yüzünden irkilerek uyanma ihtimali sayılabilir.

Uçakta boş koltuklar olabilir – kabin mürettebatına boş bir sıra olup olmadığını sorabilirsiniz.

Eğer yeterince şanslıysanız komşu koltuğunuz boş olabilir ve cenin pozisyonu alarak kıvrılabilirsiniz, ancak uzun bacaklarınız varsa bunu denemeyi de unutun.

Emniyet kemerinizi görünür halde tutun

Uykuya dalmak üzereyken kabin ekibinden birinin senin kemerini takıp takmadığını anlamaya çalışırken bulmaktan daha sinir bozucu bir şey yoktur. Emniyet kemerlerinizi elbiselerinizin üzerinde görünür tutmak rahatsız durumu önleyecektir.

Sohbet için uygun ruh hali içinde olmamak

Bir kitap göstermek, kulaklık takmak veya belli belirsiz bir yabancı dilde mırıldanmak komşunuzu uçuş esnasındaki küçük sohbet hevesinden nazikçe caymasını sağlacaktır.

Fazla içki içmeyin

Dr Dawood, içkinin uykuya etkileri çok iyi biliniyor olsa da, uçuşta alkol ve kafeinli içeceklerden kaçınılmasını öneriyor. “Bitkisel çay içmeyi deneyin”  “Fazla ya da ağır bir yemek yememek de iyi bir fikir.”diyor.

Su tüketmek ve dudak balsamı kullanmak daha sonra kuru bir ağızla uyanmayı önlemenize yardımcı olur . Dreamliners uçaklarındaki kabin havası, diğer uçaklardan daha nemlidir, kısmen kompozitlerden yapıldığı için bu uçağın nem yüzünden paslanma olasılığı daha düşüktür.

Tuvalet için sıraya girmekten endişe ediyorsanız, kendinize zaman ayırıp inmeden 30-45 dakika önceye  bir alarm kurmak iyi bir fikir olabilir.

TV izlemeyin

Ekranlardan gelen ışık, beyninizi uyandırır. Dr Dawood’a göre “etraf gürültülü ise, rahatlatıcı bir müzik dinlemeyi deneyin, gürültü kesen kulaklıklar işe yarar hala çok gürültüyse daha yüksek sesle dinlemeyi deneyin. ”

Yastık deneyin

İdeal olarak, kendi yastığınızı getirmelisiniz. “Benim en sevdiğim yastık bir Tempur,” diyor Dr Dawood. Alternatif olarak  “devekuşu” yastık, “elastik bant” gibi alışılmadık uyku yardımcılarından birini deneyebilirsiniz. Sadece bir göz bandı da işe yarayabilir.

Gelecekte Boeing’in patentini aldığı  “Ulaşım Aracı Dik Uyku Destek Sistemi”ni kullanıyor olabileceksiniz. Bir minder, bir sırt çantasını ve bir yastığı yolcunun başını ve göğsünü destekleyebilen bir aygıta dönüştürüyor.

Eğer her şey başarısız olursa – ilaç alabilirsiniz

Dr Dawood, “Uyku ilaçları gürültünün ve rahatsızlığın üstesinden gelmeye yardımcı olabilir, ancak yalnızca yeterince uzun olan yolculuklarda ve yalnızca tamamen düz uzanabilirlerse kullanılmalıdır.” diyor.

“Uzun süre dik oturulan bir pozisyonda uyumak derin ven trombozu (DVT) riskini önemli ölçüde artırabilir ve bu yüzden bundan kaçınılmalıdır. (Bunu gerçekten yapmanız gerekiyorsa, varis çorapları giydiğinizden emin olun.)

“Kısa etkili uyku hapları, dört saate kadar uyku sağlamak için kullanılabilir – ancak altı saatlik bir uçuşta  dört saat  kesintisiz uyku uyumak zordur.

“Kısa bir uçuşta daha uzun süre etkili bir hap almak, sizi uyuşturur ve huzursuz hissetmenize, kriz halinde hareket edememenize ve uçuş  süresince çevrenizde olan olayların hafızanızda kalmamasına neden olabilir. Doktorunuza danışmadan asla ilaç kullanmayın ”

Ve vardığınız yerde jetlag ile nasıl başa çıkacaksınız

Asıl mesele varış noktanıza vardığınızda ortaya çıkar. Yeni bir saat dilimine vücudunuzu ayarlamak birkaç gün sürebilir.

Kısa etkili uyku hapları , uykulu hissetmediğiniz makul bir yerel saatte uykuyu başlatmak ve gecenin bir yarısında uyandığınızda uykunuza geri dönmenize yardımcı olmak için,  sınırlı bir süre kullanılabilir.Bunun için de doktorunuza danışmalısınız.

İçerik:http://www.telegraph.co.uk/

 

 

Hakkında Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Bunada Gözatın

Sunexpress, ACT Kargo ve ULS Kargo işletmelerine teşekkür plaketi verildi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) 2018 yılı SAFA Değerlendirme Toplantısı 14 Ocak tarihinde Türk Sivil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<