Anasayfa / Havacılık / Türkiye resmen F35 programından çıkarıldı

Türkiye resmen F35 programından çıkarıldı

S400’ler teslim alan Türkiye resmen F35 programından bloke edildi.

S400 ve F35’lerin birlikte iş göremeyeceği açıklandı. Türkiye Mart 2020’ye kadar tedarik zincirinden çıkarılacak. Programın süresi boyunca Türk savunma sanayi şirketleri $9 milyar dolar zarar görecek.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) : “Türkiye’nin F-35 programından çıkartılması süreci, resmi olarak başlatıldı. Pilotlar Türkiye’ye gönderilecek.”

Pentagon: Türk pilotlar ABD’yi terk edecek ABD Savunma Bakanlığı, F-35’ler için ülkede eğitim gören Türk pilotların 31 Temmuz’a kadar ülkeden ayrılacağını duyurdu.

Konuyla ilgili Türk Dışişleri Bakanlığı Açıklaması;

No: 210, 17 Temmuz 2019, ABD’nin Türkiye’yi F35 programından çıkarması Hk.

Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı bugün (17 Temmuz) , S-400 hava savunma sistemini tedariğimizden dolayı ülkemizin F35 programından çıkarılacağını açıklamıştır.

Bu tek taraflı adım müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı gibi hiçbir meşru gerekçeye de dayanmamaktadır.

F35 programının ana ortaklarından olan Türkiye’nin programın dışında bırakılması adil olmadığı gibi, S-400 sisteminin F-35’leri zaafa uğratacağı iddiası da geçersizdir. Bu konuda NATO’nun da katılacağı bir çalışma grubu kurulması teklifimizin karşılıksız bırakılması ABD tarafındaki önyargının ve meseleyi iyi niyetle kendi boyutları içinde çözme iradesinin eksikliğinin en bariz göstergesidir.

ABD Türkiye’nin dostluğuna verdiği önemi sadece söylemle değil, eylemle ve özellikle de terör örgütleri DEAŞ, PKK/PYD/YPG ve FETÖ ile mücadelede göstermelidir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başkan Trump arasında Osaka’da gerçekleştirilen G-20 Zirvesi sırasında yapılan görüşmede ortaya konan anlayışa her düzeyde sadık kalınması bu bakımdan büyük önem taşımaktadır.

ABD’yi stratejik ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz.

Hakkında Mehmet Kali

Bunada Gözatın

Türk Hava Yolları Kasım ayı doluluk oranı %82,3 olarak gerçekleşti

Türk Hava Yolları Kasım ayı doluluk oranı %82,3 olarak gerçekleşti.   Kasım ayı yolcu ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<