Anasayfa / Havacılık / Türkiye-Japonya Arasında Havacılıkta Tarihi İşbirliği

Türkiye-Japonya Arasında Havacılıkta Tarihi İşbirliği

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) ve Japonya Sivil Havacılık Otoritesi arasında yürütülen Türkiye-Japonya Sivil Havacılık Müzakereleri kapsamında 10 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da Türkiye-Japonya arasında İmza Töreni düzenlendi.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’daki Türk Sivil Havacılık Akademisi binasında gerçekleştirilen imza törenine SHGM Genel Müdürü Bahri KESİCİ,  Japonya Sivil Havacılık Direktörü Toshiyuki Onuma, Japonya Büyükelçisi  Akio Miyajima, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin yanısıra iki ülkenin sivil havacılık heyetleri katıldı.
Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri KESİCİ imza töreninde yaptığı konuşmada,  Türkiye’den Japonya’ya yapılan ilk uçuştan 30 yıl sonra, Türk Hava Yolları’nın Haneda Havaalanı’na uçuşunun başlamasını kutladıklarını belirtti.  Bu yıl Temmuz ayında Tokyo’da gerçekleşen müzakerelerin olumlu geçmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Genel Müdür KESİCİ, bugün imzalanan anlaşma ile Haneda Havaalanı’na yapılacak operasyonlarla ilgili gece slotu zorunluluğu ile ilgili sınırlamaların kaldırıldığını ve Türk Hava Yolları’nın 2020 Yaz Sezonunda operasyonlarını Haneda’ya başlatmayı planladığını kaydetti.
Türkiye’nin havacılık alanında büyük bir ilerleme kaydettiğini belirten Bahri Kesici, Türkiye’nin bugüne dek, 171 ülkeyle Hava Taşımacılığı Anlaşması imzaladığını ve 126 ülkedeki 325 noktaya ulaşan uçuş ağıyla küresel havacılık köprülerinde kilit bir pozisyon elde ettiğini belirtti. Genel Müdür Kesici; İstanbul Havalimanın açılması ile ülkemizin küresel havacılığın gelişmesine yalnızca yolcu sayısı ve uçak trafiği hacmi ile değil aynı zamanda küresel sivil havacılık endüstrisinin altyapısına da önemli katkı sağlandığını ifade etti. Bu yılın Japonya’da “Türk Kültür Yılı” olarak kutlandığı hatırlatan Bahri Kesici, bu anlaşmanın hava taşımacılığı, ticaret ve turizm alanını koylaştırmayla kalmayacağını aynı zamanda kültürel ve tarihi bağlarımızın daha da gelişmesine fırsat sağlayacağını belirtti.
Japonya Sivil Havacılık Direktörü Toshiyuki Onuma ise yaptığı konuşmada, bu yıl içinde SHGM ile yürütülen müzakereler sonunda varılan mutabakat ile THY’nin Haneda’ya İstanbul Havalimanı’ndan uçuşlara başlayacağını ve iki ülke arasındaki havacılık ve turizm trafiğini ve networkunu güçlendirerek iki ülke arasındaki işbirliğine önemli katkı sağlayacağını belirtti.
Japonya Türkiye Büyükelçisi Akio Miyajima da yaptığı konuşmada, bu anlaşmanın tarihi bir anlaşma olduğunu belirterek, hava trafiğinin sadece insanları değil kültürleri de birbirlerine bağlayan önemli bir araç olduğunu belirtti. Türk-Japon halklarının yakınlaşması ve turizm potansiyelinin geliştirilmesi bakımından önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Büyükelçi Miyajima, “İki ülke, tek yürek” şeklindeki dostluk ve kardeşlik mesajıyla sözlerini noktaladı.
“İmzalanan anlaşmaya ile THY’nin mevcut Tokyo Narita seferlerine ilave olarak Tokyo Haneda’ya da sefer gerçekleştirilebilmesinin önü açılmıştır. THY tarafından söz konusu seferlere haftada 7 frekans olmak üzere 2020 Yaz Tarife Dönemi itibariyle başlanacaktır. Böylece Tokyo’ya düzenlenen toplam sefer sayısı 11 frekansa ulaşacak olup, 2020 Yaz Tarife Döneminde 5 frekans olarak gerçekleştirilmesi planlanan Osaka seferleri ile birlikte Türkiye ve Japonya arasındaki uçuş sayısı haftalık 7 frekanstan 16 frekansa çıkmış olacak.”
İmza törenin ardından Sivil Havacılık Akademi’ni gezen ve havacılığın çeşitli branşlarında yürütülen eğitimler hakkında bilgi alan konuk Japonya heyeti, daha sonra Türk Havayolları tarafından düzenlenen şehir turuna katıldı

Hakkında Mehmet Kali

Bunada Gözatın

Türk Pilot, Dünyanın En Kuzeyinden En Güneyine Planörle Uçacak!

Türk Pilot, Dünyanın En Kuzeyinden En Güneyine Planörle Uçacak!   Uçan Kaşif adıyla bilinen pilot …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<