Turizm taşımacılarına müjde

0
28

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Turizm taşımacılarını çok yakından ilgilendiren genelgeyi yayınladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 4 Şubat’ta Havayolu + Karayolu Kombine taşımacılık genelgesi yayınlandı.

Genelgeye göre grup yolcuyu D2 ve B2 belgeli turizm taşımacıları şehiriçinden havalimanına, havalimanından da yurt içi mesafeye bakılmaksızın taşıyabilecek.

Genelgeye göre belirli bir zaman tarifesine uymaksızın uçak kalkış ve iniş saatlerine göre aynı taşıtlı aynı yolcu grubunun/gruplarının herhangi bir noktadan alınarak havalimanına götürülmesi veya havayolu ile gelen yolcu grup/grupların havalimanından alınarak herhangi bir yerleşim yerine yurtiçi taşıma mesafesine bakılmaksızın B2 ve D2 uluslararası alanda ise B2 yetki belgesine sahip taşımacılar tarafından yapılacak.

Uçak + otomobil ile yapılan kombine taşımacılık ise şehir içi ticari taksiler ya da A1 yetki belgesine sahip taşımacılar tarafından yapılacak.

Havalimanında araçlar yer tahsisi yapılacak

Yolcu taşımacılığında kullanılacak taşıtlar için havalimanı işleticileri tarafından bir alan tahsisi yapılacak. A1, B2 ve D2 yetki belgesi sahipleri yolcu almak üzere havalimanında beklemesi gerektiği durumlarda havalimanı işletmecisinin belirleyeceği usül ve esaslar çerçevesinde ücret ödeyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here