Anasayfa / Havacılık / THY, Boeing’ten sonra Airbus ile görüştü mü?

THY, Boeing’ten sonra Airbus ile görüştü mü?

Türk Hava Yolları , Amerikan uçak üreticisi Boeing ile bir anlaşma yaptıktan sonra, 12,4 milyar dolar değerinde 40 adet A350 uçağı satın almak için Airbus’la görüşmeler başlattığı iddiaları var.

Boeing , BM Genel Kuruluna katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York’taki görüşmeleri sırasında Perşembe günü Türk Hava Yolları’nın  da 11 milyar dolarlık  40 adet B787-9 Dreamliner uçağı almaya niyetli olduğunu açıklandı.

Boeing ve Türk hükümeti ayrıca, Türk havacılık endüstrisini desteklemek için ortak bir girişim başlattığını da açıkladı.

Boeing’in açıklamalarından saatler sonra Türk Hava Yolları’nın aynı zamanda 40 adet A350-900 uçağı almak için Avrupalı uçak üreticisi Airbus ile görüştüğü iddia edildi.

Bu durumun B787 müzakereleriyle aynı zamanda olması THY’nin Boeing’in fiyatları  Airbus fiyatlarını karşılaştırması olarak algılanabilir. Ancak THY ‘nin dengeli bir filosunun olması her iki şirketle de çalışabileceği anlamına geliyor.

Analistler, diplomatik ortamın ve geniş endüstriyel anlaşmanın Boeing anlaşmasının gerçekleşmesi yönünde olduğunu söyledi.

Hem Boeing hem de Airbus havayolu ile yapılan görüşmeler hakkında yorum yapmaktan kaçındı. THY konu ile ilgili yorum yapmadı.

 

 

Hakkında Mehmet Kali

Bunada Gözatın

Türk Hava Yolları Ankara’yı Avrupa’nın dört bir yanı ile buluşturuyor

Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu Türk Hava Yolları bu ay sonu itibariyle Ankara’dan yurt dışına başlatacağı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir