SMS – SMS EL KİTABININ TEMEL UNSURLARI 29

0
138

SMS  –   SMS El Kitabının Temel  Unsurları  

Bir şirketin Emniyet Yönetimi El kitabı, hem Emniyet Yönetim Sisteminin, hem de ICAO  tarafından belirtilen standartlar ve tavsiye  edilen uygulamaların gerekliliğinin anlaşılmasının temelini oluşturan temel emniyet kavramlarını açıklamaktadır. Şirketinizde emniyeti yönetmek konusunda ciddiyseniz, programın kurulması, belgelendirilmesi gereken bazı politikalar, prodesedürler ve uygulamalar olacaktır. Bir el kitabı, şirket içinde emniyet kültürü geliştirmek ve sürdürmek için çalışanlar tarafından kullanılmak üzere bir mucize hap değildir.  Daha önceki yazılarımda belirttiğim  gibi, bir şirkette  SMS sistemi ve  el kitabı o şirketin yaptığı iş için uygun olmalıdır. Neden? Bir şirketin SMS başarısı için çok önemlidir.

 

Dolasıyla iyi bir SMS el kitabı için gerekli olan unsurlar nelerdir;

*Emniyet politikası

*SMS in hedefleri ve stratejileri

*Yönetimin taahütü ve sorumluluğu

*Dokümantasyon

*Tüm şirket çalışanların eğitimi(Üst yönetim dahil)

*Emniyet komitesi

*Tehlike tanımlama ve risk yönetim süreci

*Emniyet raporlama süreci

*İç gözlem ve araştırma

*Emniyet performansı gözden geçirme

*Emniyet veri analizi

*Emniyet eğitimi ve teşviki

*Değişim yönetimi

*Acil durum planı

 

Benim deneyimime göre, bir çok havacılık şirketleri bir yerlerden SMS kılavuzu alarak  ezbere  SMS el kitabı çıkardılar. Malesef işletmeye uygun olmayan bir el kitabı  ve aceleyle ortaya çıkarmaları da talihsizlikti. İş sağlığı ve güvenliği ile bağdaştırıldı. İş sağlığı ve güvenliği el kitabını da gördüm. Ancak operasyonel emniyet konularını kapsamamakta  hatta genelinde eksik ya da işin içeriğine uymaz. Bunun yanısıra SMS kılavuzunda  SMS el kitabına yol gösterdiğini de inanıyorum. Eğer SMS el kitabını şirketinize uygun çıkarıp, çalışanlarınıza

SMS eğitimini de aldırıyorsanız  şirketinizin iyi yönde perfomansını geliştirme  tohumlarını atmış olacaksınız.

SMS el kitabı, şirketin organizasyon yapısı ve uygulaması ile entegre edilmesi gerekir. Kitabın içeriğinin uygunluğunu sağladıktan sonra aynı hislerede sahip olunmalı!

 

Şunu unutmayalım;

*El kitapları bir çalışma grubu tarafından düzenli olarak elden geçirilmelidir. Bir bitkiyi canlı ve sağlıklı  tutmak için devamlı sularız. SMS el kitabını bir saksı içerisinde bitki olarak düşünün!

 

*SMS el kitabı kullanıcılarının(şirket çalışanları) geri bildirimi ve önerilerine önem verilmeli. Bu da kurumunuzun el kitabının sürekli iyileştirmek için etkili  bir yoldur.

 

Mehmet Ali Ataman

1.Mayıs.2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here