SMS – EMNİYET(Safety) EĞİTİMLERİ YAZI: 46

0
46

SMS  –  EMNİYET(Safety) EĞİTİMLERİ

Sivil havacılık SMS’le ilgili daha önceki yazılarımda emniyet eğitimlerindeki eğitmenler üzerinde durmuştum.  46. yazımda sizlere ‘Emniyet Eğitimleri’ hakkında kısaca açıklamaya çalışacağım.

 

Havacılık kuruluşları SMS’e yatırım yaptıklarından yaralanmaların, kazaların veya meydana gelebilecek olayların azalabileceğini bekleyebilir. Çünkü şirket yöneticileri, tüm çalışanlarına sınırlı bir bütçe dahilinde düzenli SMS eğitimi sağlar. Bunun yanısıra bazı yöneticiler yoğun SMS eğitim kurslarının tüm çalışanlar için gerekli olmadığını düşünür. Onlar için SMS eğitimleri sadece zaman kaybı ve bütçeye dokunduğunu iddia ederek  hala SMS farkındalığını anlamış değillerdir. Bunu okurken abarttığımı düşünüyorsanız o zaman bugün havaalanlarında neden bu kadar kaza ve operasyon hataları oluyor?

Üstü kapalıtanlar hariç!

 

Kuruluş çalışanlarının çoğuna bütçe dahilinde tekrarlanan havacılık SMS eğitimi vermenin basit bir yolunu görelim. Tekrarlayan SMS eğitimini çok ucuza verdiğinizde, faydaların maliyetlerden daha ağır bastığını görebilirsiniz.  Şirket içinde SMS eğitiminin verilmesi gerektiğini belirtirken, eğitimin nasıl verilmesi gerektiğini belirten bir gereklilik ve eğitimin kalitesi ile ilgili standartlar yoktur. Standart yok derken SMS eğitimin standart altı olması gerektiğini söylemiyorum. Öncelikle emniyet programından faydalanabilmek için biraz iş yapmaya istekli olmalısınız sonra tüm çalışanlar tehlike tanımlamasını ve raporlama yapmalı.

SMS programının en önemli kısımlarından biridir. Süreçler belli, tehlikelerin nerelerde olduğu bilinir. Amerika bir kere keşfedilmiştir. İki kez keşfedilemez. Yani iş yapıyoruz diyerekten tehlikeleri yeni bulunuyormuş gibi iş yapılmasın. Bu nedenle her çalışanın aşağıdaki alanlarda da eğitilmesini sağlamasınız.

Yani;

*Teknik iş eğitimi,

*İlk SMS eğitim,

* SMS Tazeleme eğitim.

 

Günlük operasyon süreçlerde çalışanlar için daha yapılandırılmış eğitim gerekir! Bunun yanısıra da tüm çalışanların da yoğun SMS eğitim kurslarına da ihtiyacı yoktur. Ayrıca SMS eğitiminin SMS rolüyle orantılı olduğunu unutmayın. Örneğin; Yönetim ve hat bakım çalışanları en az miktarda mı SMS eğitim almalı? Yoksa yoğun eğitim mi almalı? Ya da farklı SMS eğitimler görmeli? Yoksa web videoları yada dokümanlar mı verilmeli? Bugün şirket çalışanlarının bazılarına web üzerinden emniyet üzerine yazılar tanzim etmekte. Bu yazılar; ICAO uyumlu dört bileşeni baz alarak makalelerdir. Bunu savunanlarda var. Tartışılır da! Çünkü bunun yanısıra bazı konularda ‘Emniyet Yönetim Sistemi’ nde hala bazı ucu açık yerler var ve cevaplandırılmamış!

 

Eğitimlerin içeriği ve öğrenme çıktıları çalışanların görevlerine ve organizasyon içindeki durumlarına göre uygun olmalıdır. Öncelikle öğrenme çıktıları belirlenmeli. Aslında emniyet eğitimlerinin amaçları birer iletişim aracıdır(ICAO SMS).

 

Her emniyet yöneticisinin karşılaştığı zorluk, tüm çalışanlara sınırlı bir bütçe dahilinde düzenli SMS eğitimi sağlamaktır. Sizce sağlanıyor mu?

 

Mehmet Ali Ataman

24.Kasım.2019

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here