Anasayfa / Havacılık / SHGM’ DEN YENİ BİLET SATIŞ VE İPTAL TALİMATI

SHGM’ DEN YENİ BİLET SATIŞ VE İPTAL TALİMATI

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (“SHGM”), havayolu şirketlerinin biletler ile ilgili satış, rezervasyon, iptal, iade, indirim ve kampanya gibi işlemlerine yönelik birçok konuda yeni düzenlemeler getirdi.

 

SHGM bu konuyla ilgili olarak “Havayolu işletmelerinin kendi internet siteleri, mobil uygulamaları, çağrı merkezleri ve bilet satış ofislerinde yaptıkları bilet rezervasyon, satış, iptal, iade, değişiklik işlemleri ile görsel, işitsel, yazılı, internet, sosyal medya kanallarında yayınladıkları kampanya ve tanıtımlarda uyacakları usul ve esasları belirlemek üzere “Havayolu Bilet Satış ve Tanıtım İşlemleri Talimatı (SHT-HB)” taslağı hazırlanmıştır.[1]” açıklamasını yapmıştır.

 

Taslak Talimat’ın İçeriği

 

Rezervasyon ve satın alma işlemleri ile ilgili Taslak Talimat’ta yer alan düzenlemelere göre; i) havayolu işletmesi her şey dâhil ücreti uçuş seçimi yapılmadan önce ilan etmeli ve ii) yolcunun en uygun uçuşu seçmesine imkan sağlamalıdır. Uçuş seçimi yapıldıktan sonra ise ücret artırımı yapılamayacaktır. Seçimlik hizmet sunulması halinde ise bunlara ait ücretler uçuş seçimi sayfasında açıklanmalıdır.
Kampanya ve indirimler ile ilgili olarak da bazı düzenlemeler yapılmıştır. Bu kapsamda havayolu işletmeleri, yaptıkları kampanya ve indirimlerde her şey dâhil ücretleri (bilet temel ücreti, vergileri, hizmet bedeli vb.) seyahat için her yolcuya yansıtılan zorunlu giderlerin toplanması sonucu ortaya çıkan ücret ile ilan etmelidir. İlgili kampanyanın geçerli olduğu tarih aralığı, seyahat dönemi, uçuş hattı ve bilet sayısı da bu ilanda belirtilmelidir. Kampanya biletlerinin satışı sona erdiğinde ise tüm medya kanallarındaki tanıtımlara son verilmesi gerekmektedir.

 

İptal, iade ve değişiklikler ile ilgili olarak ise; bilet satışından önce yolcuya iptal, iade ve değişiklik koşulları hakkında bilgi verilmesi zorunludur. Ayrıca bu hususlara ilişkin kurallar, uçuş seçimi yapılırken aynı sayfada belirtilmelidir.

 

Önemli Hususlar

 

Talimat’ın 10. maddesinde düzenlenen yaptırım hükmüne göre, Türk Sivil Havacılık Kanunu ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelik[2] uyarınca hava yolu işletmeleri tarafından bu Taslak Talimat hükümlerine uyulmaması halinde 10.000 Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanır.

Son olarak, SHGM tarafından Taslak Talimat hakkında dileyenlere, görüş ve önerilerin toplanması amacıyla, “Görüş Bildirme Formu”nu[3] 15 Temmuz 2016 tarihine kadar doldurma imkânı tanınmıştır. SHGM’yi yasal düzenlemeler yapılması sırasındaki şeffaf tutumundan dolayı kutluyoruz.

 

 

 ©Serap Zuvin Hukuk Bürosu

 

[1] http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/mevzuat/sektorel/taslaklar/SHT-HB.pdf

[2]Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından çıkartılan 29\01\2013 tarihli 28543 sayılı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelik (SHY-İPC)

[3] http://web.shgm.gov.tr/tr/genel-duyurular/5187-sht-hb-taslagi-hazirlanmistir

Hakkında Serap Zuvin Hukuk Bürosu

Bunada Gözatın

Air Astana Kargo Filosunu Kurdu

Kazakistan’ın ulusal taşıyıcısı Air Astana, kargo filosu için daha önce yolcu taşıyan 3 adet eski …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<