Anasayfa / Güncel Havacılık Haberleri / RUSYA, DÜNYANIN EN BÜYÜK KARGO UÇAĞINI YAPACAK

RUSYA, DÜNYANIN EN BÜYÜK KARGO UÇAĞINI YAPACAK

Rusya, Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen 120 ton kargo taşıma kapasiteli Antonov An-124 Ruslan uçağının yerini alacak dünyanın en büyük kargo uçağını inşa etmeye hazırlanıyor.

Rusya, Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen Antonov An-124 Ruslan uçağının yerini alacak dünyanın en büyük kargo uçağını inşa etmeye hazırlanıyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov’a göre, Rusya, Antonov An-124 Ruslan uçağının yerine dünyanın en büyük kargo uçağını inşa edecek. 2027’ye kadar uygulanması planlanan devlet silahlanma programı çerçevesindeki projeye, bu zaman dilimi içerisinde başlanacak.

Yeni uçak modern ihtiyaçlara göre uyarlanacak ve başka bir isim altında çıkacak.

Moskova’dan haziran ayında hala dünyanın en büyük kargo uçaklarından olan Antonov An-124 uçağının üretimine devam edileceği açıklaması gelmişti. Bu uçak ilk olarak 1946’da Rusya’ya ait olan ancak daha sonra Ukrayna’ya geçen Novosibirsk kentindeki Antonov Tasarım Bürosu tarafından inşa edilmişti.

Ukrayna uçağın fikir hakkının kendisinde olduğunu ileri sürerken, Rusya uçağın haklarının kendinde olduğunu belirtiyor.

Analistlerse Rusya’nın uçağı yenileme kapasitesi olduğunu, ancak uçağın ya ciddi ölçüde modifiye edilmesi ya da tamamen yeni bir uçak yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Rus askeri pilot Vladimir Popov, Sputnik’e yaptığı açıklamada, Sovyet döneminde gerekli teknolojilerin ilgili kuruluşlara aktarılması ve Rusya’nın üretim hakkı olmasına rağmen Antonov Tasarım Bürosu’nun uçağın inşasını önlemek için elinden geleni yaptığını belirtti.

Antonov-124 uçağı, 10 bin metre yükseklikte 4.500 kilometre uzaklığa 120 ton kargo taşıyabiliyor. İlk uçuşunu Aralık 1982’de yapan uçak, Ocak 1986’da hizmete girdi. 36 metre uzunlukta ve 4.4 metre genişlikteki uçak, 60 santigrat derecenin altında, 45 derecenin üstünde faaliyet gösterebiliyor.

Kaynak:www. lojiport.com

 

Hakkında Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Bunada Gözatın

Katar İzmir uçuşları başladı

Türkiye’de bir çok noktaya uçuşu olana Katar Havayolları mart ayında İzmir uçuşlarını duyurmuştu. 23 Mayıs …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<