Anasayfa / Bilim-Teknik / Rolls-Royce ile Alan Turing Enstitüsü’nden Endüstriyel Yapay Zeka Geliştirme Çalışmaları

Rolls-Royce ile Alan Turing Enstitüsü’nden Endüstriyel Yapay Zeka Geliştirme Çalışmaları

ROLLS-ROYCE İLE ALAN TURING ENSTİTÜSÜ’NDEN ENDÜSTRİYEL YAPAY ZEKA GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI

Rolls-Royce ile Alan Turing Enstitüsü arasında imzalanan mutabakata göre, taraflar veri bilimi ve analitiği alanlarında ortak araştırma ve inovasyon çalışmaları yürütecek. İşbirliği ile, özellikle endüstriyel uygulamalarda kullanılmak üzere yeni nesil yapay zeka geliştirilmesi hedefleniyor.

İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Greg Clark bu işbirliği hakkında “Bilim, teknoloji ve verideki ilerlemeler yaşama ve çalışma şekillerimizi değiştiriyor. Güncel Endüstri Stratejimiz ve stratejinin önemli unsuru olan Yapay Zeka Sektörü Anlaşması ile, İngiltere’nin bu gelişen sektörün kalbinde olmasını, ekonomik anlamda yarar sağlamasını ve bu teknolojinin dönüştürücü özelliğini ülkenin dört bir yanına ulaştırmayı hedefliyoruz.’’ dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “Alan Turing Enstitüsü ile Rolls-Royce arasında yapılan bu anlaşma, öncü bir alana değerli katkılarda bulunarak iki kurumun en parlak zekalarını bir araya getirecek ve yarının yenilikçi yapay zeka çözümlerini geliştirmeye yardımcı olacak.”

Rolls-Royce Dijitalden Sorumlu Yöneticisi Neil Crockett ise “Bu işbirliğinin amacı, yapay zeka teknolojilerinin yaşadığımız dünya üzerinde endüstriyel ölçekte etkili olmasını sağlamak. Rolls-Royce olarak yapay zekanın gerek müşterilerimize gerek kendi faaliyetlerimize ciddi değer kattığına ve öncü güç sağlayıcısı olma hedefimize yaklaşmakta kilit rol oynadığına inanıyoruz. Bu mutabakat, Rolls-Royce’un Alan Turing Enstitüsü ile ilişkisinde bir dönüm noktasıdır. Bu işbirliği ile, Rolls-Royce’un endüstriyel bağlamda kullanılan yapay zeka uygulamalarını hayata geçirmekte bir dünya lideri olma konumu daha da güçlenecektir. Aynı zamanda Enstitü’nün ve İngiltere’nin, dünyanın veri bilimi ve yapay zeka alanlarındaki mükemmeliyet merkezi olma hedefine de katkı sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

İki kurum, veri bilimi ve yapay zeka üzerine yönelik ortak bir araştırma programı tasarlayarak hayata geçirecek. Ortak araştırma projelerinin özellikle üzerinde duracağı konular arasında, veri biliminin büyük ölçekte uygulanması, yapay zekanın tedarik zincirlerine uygulanması, veri merkezli mühendislik ve öngörücü bakım ve veri analitiği ile yapay zekanın bilimdeki rolü gibi konular yer alıyor.

İki kurum, araştırma ve inovasyonun yanı sıra, veri biliminin ve yapay zekanın İngiltere ekonomisini geleceğe hazırlamaktaki önemine ilişkin bilinçlendirme çalışmaları da yürütecek.

Alan Turing Enstitüsü CEO’su Alan Wilson ise şöyle konuştu: “Rolls-Royce’un İngiltere’de ve dünyanın diğer ülkelerinde bulunan en iyi araştırma kuruluşlarına yatırım yapmak gibi eskiden gelen bir geleneği bulunuyor. Yaşadığımız dünyayı iyileştirmeye yönelik ortak hedef kapsamında, Turing Enstitüsü’nün veri bilimi ve yapay zekayı yaşamakta olduğumuz sorunlara uygulamak ve gelecek nesilleri bu dönüştürücü konularda eğitmek gibi temel stratejik alanlar da Rolls-Royce ile çalışacak olmaktan çok memnunuz.”

İşbirliğine dayalı veri inovasyonu Rolls-Royce’un dijital stratejisinin çekirdeğini oluşturuyor. Rolls-Royce’un veride yenilikçilik kolu olan R2 Data Labs, halihazırda dünyanın iki büyük dijital hizmet sağlayıcısı Tata Consultancy Services ve Microsoft ile işbirliği yapıyor. Alan Turing Enstitüsü ile varılan bu mutabakatın öncesinde ise, teknoloji tabanlı start-up şirketlere hızlandırıcılık hizmeti veren üç lider firma olan IoT Tribe North, Seraphim Space Camp Accelerator ve Startupbootcamp ile de işbirlikleri açıklanmıştı.

Rolls-Royce Holdings PLC hakkında

 • Rolls-Royce olarak vizyonumuz mühendislik uzmanlığımız, dünyanın her yerine ulaşabilmemiz ve derin endüstri bilgimiz sayesinde müşterilerimizle olağanüstü ilişkiler geliştirmek ve onlara üstün çözümler sunmak, bu sayede yüksek performanslı güç sistemleri pazarında lider hale gelmektir. Sivil Havacılık, Savunma Havacılık, Denizcilik, Nükleer Enerji ve Güç Sistemleri olmak üzere beş alanda faaliyet göstermekteyiz.
 • Rolls-Royce 150’den fazla ülkede 400’den fazla havayolu ve kiralama şirketi, 160 silahlı kuvvetler, 70’i deniz kuvvetleri olmak üzere 4.000 denizcilik müşterisi ve 5.000’den fazla güç ve nükleer enerji müşterisine hizmet vermektedir.
 • Faaliyet gösterdiğimiz alanlarda üç temel unsura odaklanıyoruz:
  • Mühendislikte mükemmeliyeti geliştirme ve bu alanda yatırımlar yapma;
  • İmalat ve tedarik zincirini sade ve düşük maliyetli tesisler ve süreçlerde operasyonel mükemmeliyet sağlayacak şekilde yürütme;
  • Kurulu tesislerimizi, ürün bilgimizi ve mühendislik kapasitemizi geliştirerek müşterilere üstün hizmet sunma, böylece satış sonrası ürün ve hizmet değerimizi koruma.
 • 2016 yılında, yaklaşık olarak yarısını satış sonrası hizmetlerden elde ettiğimiz 13,8 milyar pound yıllık gelire ulaştık. Kesinleşmiş finansal raporlarda 2016 yılı sonu itibariyle 80 milyar pound görülüyordu.
 • Rolls-Royce olarak 2016 yılında araştırma ve geliştirmeye 1,3 milyar pound ayırdık. Ayrıca Rolls-Royce mühendislerinin bilimsel araştırmalarda ön sıralarda yer aldığı 31 üniversitenin teknoloji merkezlerinden oluşan global bir ağı da desteklemekteyiz.
 • Rolls-Royce 50 ülkede 16,500’den fazlası mühendis olmak üzere yaklaşık 50.000 kişiye istihdam sağlamaktadır.
 • Rolls-Royce Group olarak kadromuzda stajyer ve yeni mezunlara yer vermeye ve çalışanlarımızın becerilerini geliştirmeye gayret ediyoruz. 2016 yılında dünya genelindeki eğitim programlarımıza 327 stajyer ve 274 yeni mezun aldık.

Hakkında Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Bunada Gözatın

Seyahat endüstrisinin devleri İstanbul’da buluşuyor

Seyahat endüstrisinin devleri İstanbul’da buluşuyor   Amadeus Türkiye‘nin 25. yılı için küresel trendler, seyahatin geleceği, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<