Anasayfa / Havacılık / Meyve ihracatçısına ‘kargo uçak’ önerisi

Meyve ihracatçısına ‘kargo uçak’ önerisi

ADANA Ziraat Odası 2’nci Başkanı Cahit İncefikir, terör ve iç savaş nedeniyle Ortadoğu ülkelerine karayoluyla gönderilemeyen katma değeri yüksek meyvelerin, kargo uçakları ile ulaştırılabileceğini söyledi.
kargo uçak boeing-747-867520_1920

Son yıllarda özellikle Suriye ve Irak’taki sıkıntılar nedeniyle birçok ürünün Ortadoğu ülkelerine TIR’lar ile taşınamadığını belirten Cahit İncefikir, yaşanan Rusya krizinin de ardından üreticinin iyice zor durumda kaldığını kaydetti. İncefikir, “Şu anda ihracatçının, yani aslında üreticinin en büyük sorunu eldeki katma değeri yüksek meyveleri istenilen pazarlara gönderememesidir. Bunun için alternatif lojistik çözümler üretilmesi gerekiyor” diye konuştu.

İhracatçının pazar sorunu nedeniyle üreticiden ürünü almak istemediğini belirten İncefikir şöyle devam etti:

“Burada yapılması gereken en önemli şey, şu aşamada katma değeri yüksek olan kiraz, nektarin, kaysı, üzüm, elma gibi ürünleri pazara kargo uçaklarla ulaştırmak gerekiyor. Bu uçaklar, 100 tona kadar yük taşıyabiliyor. Yani 4-5 TIR’ın yükünü alabilir. Eğer ürün pazarın uygun olduğu dönemlerde istenilen fiyatlara ulaşırsa kargo uçakları ile ürün göndermek düşünüldüğü kadar pahalıya da mal olmaz. Bu yöntemi ABD kullanıyor. Bizde bugüne kadar böyle bir koşul meydana gelmediği için hiç ihtiyaç hissedilmedi.”

Hakkında Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Bunada Gözatın

Türkiye’de bilet fiyatları yüzde 125 arttı

Uluslararası Havayolu Taşıyıcıları Birliği (IATA) dünyada ortalama uçak bilet fiyatındaki değişimi açıkladı. Rakamlar Türkiye’deki uçak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<