Anasayfa / Akademi / “Lojistik Bölümünü” Seçmenin 10 Faydası

“Lojistik Bölümünü” Seçmenin 10 Faydası

Gençlerin en çok karşılaştıkları sorulardan bir tanesi….Hangi mesleği tercih edeceksin? Hangi mesleği okuyacaksın?

Hangi mesleğin seçeceğini bilmiyor musun? Neden lojistik düşünmüyorsun? ”

“Işınlanma bulunana kadar geçerli olacak meslek..Lojistik “

Ödüllendirici bir meslek, bu kesin.

Ama lojistik nedir gerçekten? Senin için uygun mudur?

Bir lojistikçi olarak, bir işletmenin tedarik zincirinden sorumlu olacaktınız. Birçok kişi, malzeme, organizasyon ve / veya tesis içeren karmaşık operasyonları koordine edeceksiniz. İşletmedeki malzeme, bilgi, hizmet ve sermaye akışını planlar ve yönetirsiniz.

Lojistik çok yönlü bir meslektir. Kasırgalara ya da diğer doğal felaketlere verilen tepkileri koordine ediyor olabilirsiniz. Belirli bir proje için ekipman ve teknisyenler tedarik planlamış olabilir. Herhangi bir iş için çalışabilir ve maliyetleri en aza indirgemek ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak için stratejiler geliştirebilirsiniz.

Lojistik mesleğini seçmenin 10 avantajını listeleyeceğiz, sizin için doğru olup olmadığına karar vereceksiniz.

1. Sektörde İstihdam Sorunu Var

Lojistik sektöründe iş arayanlar için belirsizler var ve yanlış anlaşılıyorlar. İnsan kaynakları doğru insanı bulmakta zorlanıyor.

Aslında lojistik sektöründe açık pozisyon çok ve bunları dolduracak kadar vasıflı aday az. Beş yıl sonra daha da zor olacak vasıflı veya uzman bir lojistik personeli bulmak.

O yüzden belli şartları karşılayan adaylar için görev almak diğer sektörlere göre kolay.

2. Herhangi bir Sektörde Çalışabilirsiniz

Lojistik sektörü her türlü endüstri ile iç içe olduğu için farklı bir sektöre geçiş kolaydır. Her endüstrinin lojistiğe ihtiyacı vardır.

Eğer bu derecede özelliğe sahip olursanız, çalışmak istediğiniz endüstriyi pratik olarak seçebilirsiniz.

3. Uluslararası bir İştir.

Birçok kişi, sınırlarını genişlettiği için lojistik alanında kariyer tercih ediyor. İkinci bir dil öğrenmek zorundalar, ancak bu işi daha da heyecanlı kılıyor. Uluslararası firmalarda uluslararası şartlarla çalışabilirsiniz.

4. Bu önemli bir rol

Bu meslek ekonomide büyük rol oynamaktadır. 2015 yılında, ABD iş lojistiği maliyetleri 1,48 trilyon dolara ulaştı . Türkiye’de de gelişen bir sektör.

5. Sahip Olunabilecek En İyi İşlerden Biri

Yurt dışında  lojistik mesleği , sahip olabilecek en iyi meslekler listelerinde yer alır. Bu listeler oluşturulurken maaş, 10 yıllık büyüme hacmi, istihdam oranı, gelecekteki iş beklentileri, 10 yıllık büyüme yüzdesi, iş-yaşam dengesi ve stres seviyesi olmak üzere belli başlı bileşene göre hesaplanmaktadır.

6. Aktarılabilir Becerileri Geliştirirsiniz.

Lojistik eğitimini seçerseniz, tedarik zincirini derinlemesine anlarsınız. Bu bilgiyi birçok yönden kullanabilirsiniz, çünkü maliyet, kalite ve teslimat süreleri konularında her şeyi bilirsiniz.

Artı, çalışmalar sırasında yaptığınız araştırmalar becerilerinizi geliştirir. Bu becerileri, seçeceğiniz  hemen hemen tüm mesleklere çevirebilirler.

7. Yöneticilik Rolü

Lojistikçi neredeyse bir yöneticidir. Mezuniyet sonrası düzgün bir yönetim pozisyonuyla başlamayabilir siniz. Bununla birlikte, kariyer yolu dinamik olacak ve yaptığınız işi iyi yapıyorsanız, yönetim basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanacaksınız.

8. Uzman olursunuz

Lojistik çok yönlü bir sektördür. İçeriğinde çok özel alanlar vardır. Belirli bir konuda sizi uzmanlaştıracak bilgi ve beceri kazanırsanız yani o konuda uzmanlaşırsanız iş hayatı sizin için daha pürüzsüz hale gelecektir. Hedeflerinizi iyi belirleyeceksiniz  ve onlar için nitelikli olacaksınız.

9. Sıkıcı Bir İş Değildir

Kariyer olarak lojistik sektörünü seçerseniz can sıkıntısı kavramını unutun. Tonlarca insanla günlük olarak iletişim kuracaksınız. İlginç ve önemli süreçleri yönetirsiniz. Bu süreçlerin sonucunda büyük sorumluluk sahibi olacaksınız. Çok çeşitli mallarla olduğu kadar çok miktarda bilgi de ele alacaksınız. Bu iş sıkıcı olmaz.

10. Lojistik İyi Öder

Sonunda en önemli noktaya geldik. Lojistik mali açıdan ödüllendirici bir kariyerdir. Lojistik sektörü ortalamanın üzerinde kazanır.

Lojistik size büyüme fırsatları sunan ilginç bir kariyer. Lojistik mücadele ister. Lojistik fark yaratma ister. Lojistik çözüm ister, çözümün bir parçası olmayı ister.

Hazırsanız o da size karşılığını verir.

Severseniz Kazanırsınız

 

 

Hakkında Mehmet Kali

Bunada Gözatın

Pegasus Havayolları’nında World Cargo Solutions Dönemi Başlıyor

World Cargo Solutions DMCC, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla Pegasus Havayolları’nın dünya çapındaki tüm kargo …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<